.
.
.

رییس اجراییه افغانستان به سویس رفت؛ مشاورش در کابل کشته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عبدالله عبدالله رییس اجراییه افغانستان امروز یکشنبه 25 فوریه در یک سفر رسمی وارد ژنیو سویس شد؛ همگام با سفر عبدالله عبدالله یک مشاور ارشد شان نیز در کابل به قتل رسید.

دفتر مطبوعاتی عبدالله عبدالله با انتشار خبرنامه‌ای نوشت، عبدالله بمنظور اشتراک در 37مین نشست سالانه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به سویس رفته و این سفر دو روز ادامه دارد.

قابل یاد آوری است که افغانستان جدیدأ عضویت شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد را بدست آورده است.

در این خبرنامه آمده است:" داکتر عبدالله عبدالله در حاشیۀ این نشست‌ها با دبیرکل سازمان ملل، کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل، وزرای خارجۀ سویس و ناروی، رییس هفتاد و دومین اجلاس مجمع عمومی ملل متحد، گورنر جنرال آسترالیا، وزیر دولت در امور کشورهای مشترک‌المنافع بریتانیا٬ معاون صدراعظم و وزیر امور خارجه‌ گرجستان و شماری از شخصیت‌ها و هیئت‌های اشتراک کننده نیز ملاقات می‌کند."

این خبرنامه تاکید شده است:" در این نشست‌ها، رییس اجراییه حکومت وحدت ملی در سخنرانی‌ها و صحبت‌های خویش، وضعیت حقوق بشر در افغانستان٬ تعهد افغانستان به عنوان عضو جدید شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به نهادینه‌شدن و پاس‌داری از اصول و ارزش‌های حقوق بشر٬ وضعیت پاک‌سازی و جلوگیری از استفاده از ماین‌های ضد پرسونل در افغانستان٬ آخرین وضعیت سیاسی٬ امنیتی و اقتصادی در افغانستان و مبارزه مشترک با دهشت‌افگنی در منطقه و رسیدگی به پناه‌گاه‌های امن دهشت‌افگنان و همکاری بین‌المللی برای استقرار صلح و ثبات و توسعه و تحکیم همکاری‌های مشترک امنیتی-اقتصادی را مطرح می‌سازد."

مشاور ارشد عبدالله عبدالله در کابل کشته شد

همگام با سفر عبدالله عبدالله به سویس، رفیع‌الله گل‌افغان مشاور ارشد عبدالله عبدالله و یکی از فرماندهان ارشد حزب جمعیت اسلامی این کشور همراه راننده‌اش در کابل کشته شدند.

نصرت‌الله رحیمی معاون سخنگوی وزارت داخله افغانستان با تایید این خبر گفت، این رویداد در سرک بوستان مربوط حوزه هفدهم امینی شهر کابل زمانی رخ داد که افراد مسلح ناشناس بالای موتر گلافغان تیراندازی کردند.

رحیمی افزود، در این رویداد گل افغان همراه رانندهاش کشته شدند و مهاجمان از ساحه فرار کردند که تا کنون کسی در رابطه به این رویداد دستگیر نشده است.

رفیعالله گلافغان مشاور کنونی عبدالله عبدالله رییس افغانستان و یکی از فرمانده ارشد حزب جمعیت بود، وی در گذشته به عنوان معاون مجلس سنای این کشور نیز فعالیت کرده بود. تاکنون شورای رهبری حزب جمعیت افغانستان در این زمینه ابراز نظری نکرده است.