.
.
.

کار عملی پروژه تاپی در افغانستان رسمأ افتتاح شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کار عملی پروژه تاپی در داخل خاک افغانستان بعد ازظهر روز جمعه 23 فوریه 2018 در یک مراسم ویژه در شهر هرات در غرب افغانستان رسمأ افتتاح شد.

همگام با پروژه تاپی، پروژه‌های دیگر از جمله انتقال برق 500 کیلو ولت ترکمنستان به پاکستان (تاپ)، امتداد خط آهن ترکمنستان به داخل افغانستان و امتداد کابل نوری یا خط انترنت در مسیر تاپی نیز امروز رسمأ افتتاح شدند و قرار است کارهای‌اش موازی با تاپی پیش‌برده شوند.


اشرف غنی رییس جمهور افغانستان، قربانقلی بردی محمدوف رییس جمهور ترکمنستان، شاهد خاقان عباسی نخست وزیر پاکستان و مبیشر جواد اکبر وزیر دولت هند در امور روابط خارجی در این مراسم شرکت کرده‌اند.


اشرف غنی گفت، سرمایه‌گذاری افغانستان را به ثروت می‌رساند و افغانستان می‌تواند از این پروژه سالانه صدها میلیون دالر عواید داشته باشد.


غنی افزود، این پروژه بزرگ از هرات شروع از ولایت های نیمروز، فراه، هلمند و قندهار عبور می-کند؛ باید باشندگان این ولایت‌ها در کنار نیروهای امنیتی برای تأمین امنیت و سرعت کار این پروژه تلاش کنند.

غنی به کشورهای عضو تاپی اطمینان داد که افغان‌ها هیچ وقت در راستای توسعه و کارهای عملی این پروژه کوتاهی نخواهد کرد.


رییس جمهور افغانستان تاکید کرد:" پیام ما، پیام همکاری منطقه¬ی است؛ افغان‌ها با هیچ کشور دشمنی ندارند فقط منافع ملی شانرا میخواهند."
غنی علاوه کرد، هدف ما این است که افغانستان محور همکاری منطقه شود و این همکاری‌ها بخاطر پروژه تاپی بوجود آمده باید تلاش شود این همکاری سر آغاز همکاری‌های دیگر در منطقه گردد.

تاپی؛ کشورهای منطقه را نزدیک خواهد ساخت

در همین حال، قربانقلی بردی محمدوف، رئیس‌جمهوری ترکمنستان در سخنرانی شان در این مراسم گفت، امروز یکی از مهم‍ترین پروژه‌های منطقه ای افتتاح شد و این پروژه کشورهای منطقه را باهم نزدیک خواهد ساخت تا همکاری همه جانبه تقویت یابد.

محمدوف افزود، پروژه تاپی و خط آهن مهمترین پروژههای اقتصادی در سطح منطقه است و این پروژه-ها نقش مهم در انکشاف ارتباطات منطقه‌ای دارد.

رییس ترکمنستان علاوه کرد:" باید همه ما تلاش کنیم، در زمینه رشد پروژههای انکشافی همکار باشیم. پروژه‌های تاپی و خط آهن مهمترین پروژه‌های اقتصادی در منطقه اند در آینده تأثیرات مثبت امنیتی، سیاسی و اقتصادی آنرا خواهیم دید."

تاپی؛ پرنده امید است باید حمایت کنیم

شاهد خاقان عباسی، نخست وزیر پاکستان نیز در سخنرانی شان در این مراسم گفت، تاپی یک پروژه مهم اقتصادی در منطقه است و نیاز است همه ما از آن حمایت کنیم.

عباسی افزود:" بیاید موانعی که در برابر تعهد مشترک ما وجود دارد از بین ببریم. فرهنگ همکاریهای اقتصادی را در منطقه ترویج دهیم."


نخست وزیر پاکستان یکبار دیگر تاکید کرد، افغانستان مانند سایر کشورهای همسایه برای پاکستان مهم است.

از سوی دیگر، مبشر جواد اکبر وزیر دولت هند در امور روابط خارجی در سخنرانی شان گفت، تاپی برای هند خیلی مهم است وهند مانند سایر کشورهای عضو از این پروژه مستفید خواهد شد.

او تاکید کرد، پروژه تاپی کشورهای منطقه را باهم پیوند میدهد و پیام همگرایی برای رشد اقتصاد منطقه دارد.

او افزود:"تاپی مانند پرنده امید است باید همه ما از این پرنده محافظت کنیم. چالش‌های امنیتی وجود دارد اما باید همه ما یک تعهد قوی در امر مبارزه با هراس افگنی داشته باشیم. همه ما امروز در اینجا آمدیم باید به همکاری مشترک مان ادامه دهیم، چون این منطق همکاری است."

تاپی یکی از مهمترین پروژه‌های اقتصادی در سطح منطقه یاد می‌شود که با تطبیق آن فرصت‌های همگرایی بیشتردر منطقه بوجود خواهد آمد.

پروژه تاپی لوله انتقال گاز است که 1814 کیلومتر طول دارد و قرار است کشور ترکمنستان از طریق افغانسان به کشورهای پاکستان و هند گاز صادر کند و افغانستان سالانه 400 میلیون دالر از بابت حق العبور این پروژه درآمده خواهد داشت