.
.
.

چرا پروژه تاپی برای افغانستان مهم است؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

قرار است پروژه تاپی که یکی از مهمترین و بزرگترین پروژه‌های اقتصادی در منطقه یاد میگردد فردا جمعه با حضور اشرف غنی رییس جمهور افغانستان و رهبران کشورهای ترکمنستان، پاکستان و هند در یک مراسم ویژه در شهر هرات در غرب افغانستان افتتاح گردد.

محمد آصف رحیمی والی هرات گفت، تمام آمادگی‌ها بمنظور استقبال از مهمانان داخلی و خارجی گرفته شده و مراسم افتتاح این پروژه برگزار خواهد شد.

وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان امروز پنجشنبه را رخصتی عمومی برای ولایت هرات اعلام کرده تا در آمادگی‌های امنیتی تداخل بوجود نیاید.

پروژه تاپی، خط لوله گاز است که قرار است ترکمنستان از طریق افغانستان به کشورهای پاکستان و هند گاز صادر کند.

تاپی؛ نقطه وصل در منطقه است نه نقطه تقابل

پروژه تاپی همواره یک فرصت استثنایی برای تحول اقتصادی، گامی بسوی آبادانی و نقطه عطف برای اتحاد منطقه یاد شده¬است؛ پروژه‌ای که می‌تواند آسیا جنوبی را به آسیا میانه وصل سازد.
محمد اشرف غنی رییس جمهور افغانستان گفت، پروژه تاپی نقطه تقابل نه بلکه نقطه اتصال برای کشورهای منطقه است.
غنی افزود، آسیا میانه، مرکز ثقل تولید انرژی در جهان می‌باشد اما آسیا جنوبی بیشترین ضرورت به انرژی دارد که با تطبیق پروژه تاپی می‌توان بر حل این مشکل در سطح منطقه کمک کرد.

رییس جمهور افغانستان گفت:" هدف ما این است که افغانستان به چهارراه منطقه تبدیل شود و این پروژه نمایانگر آن است."

اشرف غنی علاوه کرد، پروژه تاپی افغانستان را به مهمترین چهارراه ترانزیتی میان کشورهای آسیا جنوبی و آسیا مرکزی تبدیل خواهد کرد که موقعیت جغرافیایی افغانستان سبب درآمد ملی خواهد شد.

تاپی چه وقت شکل گرفت؟

برای اولین بار ایده تاپی، در دهه 1990 میلادی مطرح شد، بعدأ در سال 2003 با حمایت بانک انکشاف آسیایی رسمأ وارد مذاکرات جدی گردید. در سال 2008 هند نیز رسمأ به این پروژه پیوست و نخستین توافقنامه چهارجانبه میان کشورهای ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند در سال 2010 به امضاء رسید.

کار عملی این پروژه، در سال 2016 آغاز و قرار است در سال 2019 ختم گردد و در سال 2020 رسمأ مرحله گاز رسانی آغاز گردد.


این خط لوله گاز 1814 کیلومتر مربع طول دارد که 816 کیلومتر آن از خاک افغانستان بخصوص از ولایت‌های هرات، فراه، نیمروز و قندهار بسوی بلوچستان پاکستان عبور داده شود و سرانجام به شهر "فاضیلکه" هند ختم می‌گردد. این پروژه توسط شرک تاپی لمتد تطبیق می‌گردد.

این خط لوله گاز، سالانه ظرفیت انتقال 33 بیلیون متر مکعب گاز را دارد که از کشور ترکمنستان به کشورهای افغانستان، پاکستان و هند صادر می‌گردد و هر کشور مقدار مشخص از این گاز را خریداری کرده‌اند.

سهم افغانستان در ده سال اول 500 میلیون متر مکعب گاز، در ده سال دوم یک بیلیون و در ده سال سوم 1.5 بیلیون متر مکعب گاز می‌باشد.

قرار است در مسیر لوله گاز تاپی، دوازده پمپ فشار نصب گردد که از این میان پنج عدد این پمپ‌ها به ارزش یک میلیارد دالر، در داخل افغانستان نصب خواهد شد.

هزینه اعمار پروژه تاپی

هزینه مالی اعمار پروژه تاپی بیش از 22 میلیارد دالر تخمین شده است که کار اجرایی آن توسط شرکت "تاپی لمتید" پیش برده می‌شود.

تاپی لمتید به همکاری چهار کشورعضو شامل شرکت دولتی ترکمن گاز، تصدی افغان گاز، شرکت خصوصی گاز سیستم و گیل سهامداران شرکت لوله گاز تاپی لمتید می‌باشند.

قرار است در کنار پروژه تاپی پروژه‌های دیگر به شمول پروژه تاپ، خط آهن هرات- تورغندی و فایبر نوری نیز افتتاح گردد و کار آنان موازی با پروژه تاپی پیشبرده خواهند شد.

پروژه تاپ؛ برق 500 کیلوولت می‌باشد که قرار است کشور ترکمنستان از طریق مسیر پروژه تاپی به کشورهای افغانستان و پاکستان برق صادر کند.

خط آهن هرات- تورغندی نیز پروژه‌ای می‌باشد که افغانستان می‌تواند از طریق این خط آهن به بازارهای آسیا میانه، اروپا و کشورهای مشترک المنافع نیز وصل گردد.

فایبر نوری یا خط انترنت می‌باشد که قرار است همگام با پروژه تاپی تطبیق گردد و افغانستان با کمترین هزینه به پرسرعت‌ترین انترنت دست خواهد یافت.

از سوی دیگر؛ قرار است با تطبیق این پروژه‌ها بیش از ده هزار شغل بصورت مستقیم و غیر مستقیم برای افغان‌ها فراهم گردد.