.
.
.

به قتل رسیدن زن افغان در سوئد در نتیجه سهل‌انگاری مسئولان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دوست مرضیه، زن جوان افغانستانی تبار که یک سال قبل در استهکلم سوئد به قتل رسید می‌گوید که او چندین بار تهدیدات که با آن مواجه بود را با مراکز اجتماعی این کشور در میان گذاشته بود.

بر اساس گزارش رادیو سوئد، همسر مرضیه که به قتل او متهم است، از مدت‌ها پیش او را تحت کنترل داشته و مورد تهدید قرار داده است. نظر به فرایند پناهجویی‌اش او نتوانسته به پولیس سویدن گزارش دهد اما همه این تهدیدها را به صورت منظم به برخی مراکز اجتماعی سویدن گزارش داده است

بر اساس این گزارش، هیچ کدام از این مراکز، حساسیت تهدیدها بر این دختر مهاجر افغان را جدی نگرفته‌اند.

وی که با پسر خاله‌اش ازدواج کرده بود و 19 سال داشت خود را 16 ساله و کودک بدون سرپرست معرفی کرده بود.

دوست مرضیه، رضا که با هم در یک خانه زندگی می‌کردند به رادیو سوئد گفته است که شاهد همه پیام‌های تهدیدآمیز علی همسر مرضیه به او بوده و از او خواسته موضوع را به پولیس گزارش کند. اما مرضیه با ترس از اینکه فرآیند پناهجویی‌اش دچار مشکل شود پولیس را در جریان قرار نداده است. با این‌همه مرکز خدمات اجتماعی و سرپرست قانونی و کارکنان خانه مرضیه از تهدیدهای خشونت آمیز همسرش خبر داشتند اما هیچ کدام تصور نمی‌کردند که این مساله چقدر می‌تواند جدی باشد و به کشته شدن مرضیه منجر شود.

چگونگی کشته شدن این دختر پناهجوی افغان در سوئد تا هنوز معلوم نیست.

قابل ذکر است که چندی قبل پولیس سوئد اعلام کرد که پنج مهاجر زیرسن افغان در این کشور که متهم به تجاوزجنسی بودند، مجرم شناخته شده و از این کشور اخراج خواهند شد.

همچنان، سه پناهجوی نوجوان افغان در سوئد که از ایران به این کشور آمده بودند خودکشی کرده بودند.