.
.
.

شورای امنیت ملی افغانستان: گزارش‌ مبنی بر ایجاد پایگاه نظامی چین در کشور نادرست است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شورای امنیت ملی افغانستان روز شنبه 17 فوریه گزارش‌های مبنی بر این‌که چین خواهان ساخت پایگاه نظامی در ولایت بدخشان این کشور است، را نادرست اعلام کرد.

به گزارش رسانه‌های افغانستان، دفتر مطبوعاتی شورای امنیت ملی این کشور گفته است که همکاری نظامی کشورهای خارجی با دولت افغانستان بدون تایید شورای ملی و ریاست جمهوری این کشور صورت گرفته نمی‌تواند.

در خبرنامه شورای امنیت ملی افغانستان آمده است: "از چند هفته به این‌سو معلومات نادرستی در رسانه‌ها به نشر می‌رسد که گویا دولت جمهوری چین می‌خواهد پایگاه نظامی در بدخشان بسازد و یا هم حضور نظامی پیدا کند. برای معلومات رسانه‌ها و همکاران محترم باید تصریح بداریم که این گونه همکاری نظامی از سوی کشورهای خارجی بدون تایید شورای ملی و جلالتماب رییس جمهور کشور صورت گرفته نمی‌تواند".

شورای امنیت ملی افغانستان تاکید کرد که جمهوری چین و مردمش همکار افغانستان و دیگر کشورهای منطقه به هدف مبارزه در برابر "تروریزم" است.

در ادامه خبرنامه آمده است: "همکاری‌ها میان افغانستان و چین ابعاد وسیع دارد، اما موضوع آمدن نیروهای چینی به افغانستان تاکنون اصلاٌ مطرح نشده است".

گزارش‌هایی وجود داشت که چین خواهان ایجاد یک پایگاه نظامی در ولایت بدخشان افغانستان است اما شورای امنیت ملی افغانستان این موضوع را رد کرد.

از سوی دیگر، وزارت دفاع چین نیز چندی پیش این گزارش‌ها را رد کرده بود.