.
.
.

رییس جمهوری افغانستان خطاب به طالبان: به هر سوراخی که بروید بیرون کشیده می‌شوید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان روز شنبه 3 فوریه 2018، در نشست شورای عالی صلح به طالبان هشدار داد و گفت که هیچ راه گریزی ندارند و به هر سوراخی که بروند، بیرون کشیده می‌شوند.‎

به گزارش شبکه خبری "طلوع نیوز"، رییس جمهوری افغانستان بر انتقام‌گیری از طالبان تاکید کرد و به گونۀ تلویحی از پاکستان به عنوان عامل این حمله یاد کرد.

وی گفت: " شدت حمله به علت ناکامی ما نیست، هر زمانی که امید صلح در افغانستان شکل می‌گیرد، پاکستان منافع خودرا در خطر می‌بیند".

محمد اشرف غنی گفت: "طالبانی که دست به جنگ و کشتار می‌زنند، دیگر عضو جامعه افغانستان نیستند و با حملۀ اخیر در کابل، مسیر آنان روشن شد".

با این همه، وی گفت که درِ گفت وگوهای صلح به روی طالبانی که از جنگ دست می‌کشند، باز است.

به گفته وی، باید نخست چارچوب و معیارهای صلح به گونۀ واضح روشن ساخته شوند؛ از جمله آیندۀ مخالفان که در برابر حکومت می‌جنگند.

رییس جمهوری افغانستان تاکید کرد که گفت وگوهای صلح باید در سه مرحله اجرایی شود و باید مرحله‌های نخست و دوم آن، کاملأ بین الفغانی باشند:"مرحلۀ آماده‌گی مذاکرات و مرحله مذاکرات باید بین الفغانی باشند؛ متحدین ما خبر باشند اما دخیل نه، مرحله سوم – توافق و شاهد بودن در سند – آنان دخیل باشند".

این در حالی است که گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی افغانستان در گزارشی گفته است که در ماه ژانویه 2018 در افغانستان بر اثر حملات انتحاری، هوایی و جنگ رودرروی نیروهای امنیتی این کشور با گروه‌های مخالف مسلح، 228 غیرنظامی کشته و بیش از 360 تن دیگر زخمی شدند.

به گزارش رسانه‌های افغانستان به نقل از خبرنامه‌ گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی این کشور، گروه طالبان با انجام حملات بزرگ در کابل باعث کشته و زخمی شدن صدها نظامی و غیرنظامی شدند و ماه اول 2018 خونین‌ترین ماه برای باشندگان کابل پایتخت این کشور بود.

به گفته گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی، در این ماه تنها در کابل نزدیک به 130 غیرنظامی به شمول زنان و کودکان کشته و 209 تن دیگر زخمی شدند. پیش از این معاون سخنگوی وزارت داخله افغانستان گفته بود که در حملات اخیر در کابل، بشتر از ۱۶۰ غیرنظامی کشته شدند.

در کمتر از دو هفته گذشته سه حمله خونین انتحاری در کابل رخ داد که بیشتر قربانیان آن غیرنظامیان به شمول زنان و کودکان بودند.