.
.
.

جنرال دوستم در محکمه بین‌المللی محاکمه می‌شود؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

برخی منابع در افغانستان از احتمال بررسی دوسیه عبدالرشید دوستم معاون اول رییس جمهوری این کشور در محکمه بین‌المللی خبر دادند.

به گزارش شبکه خبری "آریانا نیوز"، فاتو بنسودا مدعی‌العموم محکمه بین‌المللی لاهه چندی پیش اعلام کرد که در تلاش است تا مجوز بررسی جنایات جنگی در افغانستان را کسب کند.

به گفته وی درصورت اخذ مجوز جنایات جنگی در این کشور موارد شکنجه و نقض حقوق بشر توسط نظامیان امریکایی، سازمان سیا، مخالفان مسلح و نیروهای امنیتی افغانستان مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

این محکمه برای تسهیل ثبت شکایات در باره جنایات جنگی و نقض حقوق بشر بخشی از پایگاه انترنتی را به این موضوع اختصاص داده است.

قضات محکمه لاهه هنوز تصمیم نگرفته‌اند که چه زمانی مجوز بررسی رسمی جرایم جنگی در افغانستان را صادر کنند در حالی که به احتمال بسیار روند بررسی شکایات را آغاز خواهند کرد.

بر اساس این گزارش، یکی از مقامات ارشد افغانستان که احتمال بررسی شکایات علیه وی در این محکمه وجود دارد جنرال دوستم است که اکنون در ترکیه به سر می‌برد.

معاون اول رییس جمهوری افغانستان توسط احمد ایشچی رقیب سیاسی خود متهم است که به افراد خود دستور داده تا وی (احمد ایشچی) را اختطاف و پس از آن مورد لت و کوب و آزار و اذیت جنسی قرار دهند؛ اتهاماتی که سخنگوی عبدالرشید دوستم آن را رد می‌کند.

گفتنی است که عبدالرشید دوستم پیش از سفر به ترکیه در ماه می 2017 نیز برای بررسی این اتهامات حاضر به حضور در محکمه در کابل افغانستان نشد.

برخی کارشناسان بر این باورند که وی در نتیجه فشارهای حکومت فعلی افغانستان مجبور به ترک این کشور شده است و اکنون نیز در ترکیه در تبعید به سر می‌برد.