.
.
.

ریاست جمهوری افغانستان: گزارش بی‌بی‌سی مبنی‌بر نفوذ طالبان در 70% کشور کاملا دروغ است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حکومت افغانستان به دنبال نشر گزارش بی‌بی‌سی مبنی بر این‌که طالبان در 70 درصد خاک این کشور نفوذ دارند واکنش نشان داد و گفت، این گزارش کاملا دروغ است.

شاه حسین مرتضوی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در صفحه رسمی فیسبوکش نوشته است که این گزارش نادرست است و بی‌بی‌سی برای جلب مخاطب بیشتر این رقم بزرگ را ارائه کرده است.

سخنگوی ارگ ریاست جمهوری افغانستان نوشته است: "طالبان در 4 درصد خاک کشور کنترول دارند، حتا اگر با همین 4 درصد موافق باشیم، اگر این بخش به حیث عنوان انتخاب می‌شد، گزارش شاید جذابیت لازم را به همراه نمی‌داشت".

به گفته وی، بخش از یافته‌های بی‌بی‌سی براساس صحبت‌های تلیفونی با مردم محل در این کشور صورت گرفته اما واقعیت‌ها در گزارش نادیده گرفته شده است.

وی نوشته است: "شلیک یک فیر دزدانه در یک قریه و یا مسیر نشانگر فعالیت طالبان نمی‌باشد. بنابراین عنوان 70 درصد برای فعالیت طالبان در ساحه یک آمار کاملا مبالغه‌آمیز است".

وی در ادامه نوشته است: "شاید اگر بی‌بی‌سی برای گزارش خود این عنوان را انتخاب می‌کرد:"طالبان در 4 درصد کنترل دارند" کسی به گزارش اهمیت نمی‌داد گاهی استفاده از عناوین برای جلب مخاطب می‌تواند یک شگرد خوب باشد اما برای روان جامعه می‌تواند بار منفی و سنگینی را در پی داشته باشد".

وی در ادامه نوشته است: "اکنون طالبان توان توان جنگ جبهه‌ای را از دست داده‌اند. در مقابل نیروهای امنیتی کشور از نظر امکانات و دیگر ظرفیت‌ها بهتر شده‌ و قوای هوایی در حال تجهیز است و فرقه عملیات‌های خاص به قول اردو ارتقا کرد. طالبا رهبر واحد ندارند، میزان فرماندهان طالبان که طی سال جاری کشته شده است نسبت به هر زمان بیشتر است. فرماندهان طالبان در هیچ جا خود را مصعوون احساس نمی‌کنند، حداقل در یک شب سه الی چهار بار مکان‌های خود را تغییر می‌دهند".

به گفته وی، فشارهای جهانی علیه طالبان ومنابع مالی و حمایتی این گروه نیز بیشتر از هر زمان شده است.

چندی قبل شبکه بی‌بی‌سی گزارشی را نشر کرد که گویا گروه طالبان بر 70 درصد افغانستان نفوذ دارند.

این در حالی است که حدود پنج سال قبل نیز حامد کرزی رییس جمهوری پیشین افغانستان با انتقاد از شبکه بی‌بی‌سی را متهم به شایعه پراکنی در خصوص احتمال جنگ داخلی پس از خروج نیروهای خارجی در افغانستان کرده بود و برخی از کارشناسان این کشور نیز این نوع گزارش‌های این شبکه را دسیسه تازه برای ایجاد تفرقه میان مذاهب در افغانستان عنوان کرده بودند.