فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • هشدار زلمی خلیل‌زاد به عطا محمد نور والی پیشین بلخ

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  زلمی خلیل‌زاد سفیر پیشین امریکا در افغانستان به عطا محمد نور والی پیشین بلخ هشدار داد و گفت که صبر و حوصله حکومت و شریکان خارجی افغانستان در برابر وی زیاد نخواهد بود.

  به گزارش شبکه خبری "آریانا نیوز"، زلمی خلیل‌زاد سفیر پیشین امریکا در افغانستان و عراق و هم حزبی دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا در گفتگو با این شبکه خبری گفت: "صبر و حوصله هم از خود اندازه دارد. کاری نکنند که غلط حساب کنند. سیاسیون درست حساب نکرده‌اند. بعضی اوقات 2 و 2 نزد آنان هشت و یا دوازده شده است. براساس احساسات و غرور شخصی فیصله می‌کنیم و نه براساس حسابی که 2 و 2 چهار می‌شود".

  وی گفت: "حکومت و هم‌پیمانان خارجی افغانستان صبر و حوصله زیاد در برابر دوام مخالفت آقای نور با حکومت را ندارند".

  به گفته وی هم‌پیمانان خارجی افغانستان اجازه برای گسترده شدن بازی‌های خرد و کوچک و بدون محاسبه را نمی دهند.

  وی تصریح کرد: "فکر نکنم که آقای نور این کار را بکند. او آدمی هوشیار است. اشتباه خواهد بود که با نیروهای بین المللی مقابله کند. فکر نکنم که ضرورت شود که نیروهای جهانی فیصله رییس جمهور را به زور بالای نور بقبولانند. باید در چهارچوب قانون حل شود، هر چه زودتر بهتر".

  وی همچنان در واکنش به پشتیبانی جنرال عبدالرازق، فرمانده پولیس قندهار و برخی مقام های دولتی از عطا محمد نور گفت که جهان در این مورد بی‌طرف نخواهد ماند و نباید سیاسیون محاسبه غلط کنند.

  او اضافه کرد: "غلط حساب نکنند که این مسله به مدت طولانی دوام کرده می‌تواند. این کار دروازه را به بازی‌های دیگر باز می‌کند. برخی‌ها از این مشکل همین حالا برای منافع شخصی و حزبی استفاده می‌کنند. مشکلی که در قندهار است، اگر تشویق شوند و ملک الطوایفی بسازند قابل قبول نیست. جهان بی‌طرف نخواهد بود".

  این در حالی است که کاخ سفید ایالات متحده سه روز پیش گفت که تنش‌های سیاسی در افغانستان باید به گونه مسالمت آمیز در چهارچوب قانون حل شود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران