فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • دونالد ترامپ: امریکا متعهد است که افغانستان دوباره به پناه‌گاه امن تروریستان مبدل نشود

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا روز جمعه 26 ژانویه 2018، در نشست اقتصادی جهان در شهر «داووس» سویس گفت، ایالات متحده متعهد است که افغانستان دوباره به پناه‌گاه امن "هراس‌افگنان"، مبدل نشود.

  به گزارش روزنامه‌ "وارلد ایکونومیک فاریوم"، رییس جمهوری امریکا در سخنرانی‌اش در نشست اقتصادی جهان از کشورهایی ‌که در افغانستان با ایالات متحده همکاری می‌کنند سپاس‌گزاری کرد و گفت که همکاری‌های آنان، جان شهروندان‌شان را حفاظت کرده‌است.

  دونالد ترامپ گفت، امریکا برای پاسداری از شهروندانش، هرکاری را انجام خواهد داد.

  وی گفت: "ما متعهد هستیم و اطمینان می‌دهم که افغانستان هرگز به یک پناه‌گاه امنی برای هراس‌افگنانی‌ که می‌خواهند شهروندان ما را قتل عام کنند، مبدل نشود".

  وی در ادامه گفت: "من می‌خواهم امروز این‌جا از از کشور‌های که به این تلاش‌های ما پیوستند، سپاس‌گزاری کنم. شما نه ‌تنها امنیت شهروندان خود را تأمين می‌کنيد، بلکه جان‌ میلیون‌ها تن را دیگر را نيز نجات می‌دهید و برای‌شان امید می‌بخشید".

  وی افزودک "در مقابل هراس‌افگنی، ایالات متحده اقدام‌های لازم را برای دفاع از شهروندان و مرزهای خود انجام خواهد داد. تلاش‌ها برای تأمین امنیت سیستم پناه‌جویی کشور، یک مسئله‌ای امنیت ملی و اقتصادی است".

  قابل یادآوری است که بعد از اعلام استراتیژی جدید دونالد ترامپ در قبال افغانستان کمک‌های نظامی ایالات متحده امریکا برای افغانستان افزایش یافت و همچنان تعداد سربازان این کشور در افغانستان افزایش یافت.

  به نقل از جنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای امریکایی و حمایت قاطع در افغانستان، امریکا می خواهد تا سال 2018 یک هزار مشاور نظامی برای کمک به نیروهای امنیتی افغان در عملیات‌ها به افغانستان بفرستد. این مشاوران امریکایی در جریان عملیات‌های نظامی، نیروهای افغان را همراهی خواهند کرد و در پلان‌های جنگی نیز به آنان مشوره خواهند داد.

  همچنان قرار است ایالات متحده به نیروهای هوایی افغانستان در 6 سال آینده بیش از هفت میلیارد دالر کمک کند.

  امریکا چندی قبل اعلام کرد که می‌خواهد نیروهای هوایی افغانستان از 8 هزار به 12 هزار تن افزایش پیدا کنند و شمار هلیکوپتر‌های نیروهای هوایی این کشور نیز افزایش پیدا کنند.

  هلیکوپترهای قوای هوایی افغانستان از 124 به 259 فروند افزایش خواهد یافت.

  بر اساس گزارشات، وزارت دفاع امریکا قصد دارد 815 میلیون دالر را تنها سلاح و مهمات به افغانستان کمک کند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران