.
.
.

محمد اشرف غنی: نیروهای امنیتی بی‌طرفی‌شان را حفظ کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان روز جمعه 19 ژانویه 2018، در سخرانی‌اش در قول اردوی عملیات در کابل گفت نیروهای امنیتی نباید سیاست را در میان شان جای دهند.

به گزارش رسانه‌های افغانستان، رییس جمهوری این کشور در این دیدار بر بی‌طرفی نیروهای امنیتی تاکید کرده و گفت: " همۀ ما بر اساس قانون اساسی کشور، رفتار می کنیم؛ نیروهای دولتی ملی، متحده به وحدت ملی و وسیلۀ تطبیق قانون اساسی هستند سیاست‌های «خُرد» و «کوچک» در میان شان جای ندارد".

رییس جمهوری افغانستان دلیل رفتنش به قول اردوی عملیات در کابل را رسیده‌گی به مشکلات نیروهای دولتی و رسیده‌گی به خانواده‌های شهدای نیروهای دولتی این کشور گفته است.

در همین حال، محمد اشرف غنی به وزیر دفاع ملی و رییس ستاد ارتش این کشور، هدایت داد تا به خانواده‌های قربانیان ارتش ملی افغانستان، رسیده‌گی شود.

این در حالی است که با وجود بارها تاکید رییس جمهوری افغانستان بر عدم مداخله نیروهای امنیتی این کشور در مسائل و جریان‌های سیاسی، چندی قبل در پی جنجال‌ها میان حکومت مرکزی این کشور و والی سابق بلخ دو تن از فرماندهان پولیس بلخ و عبدالرازق اچکزی فرمانده پولیس قندهار از عطا محمد نور والی برکنارشده بلخ اعلام حمایت کردند.

نصرت رحیمی معاون سخنگوی وزارت داخله این کشور در این باره گفت، به دلیل اظهارات اخیر جنرال عبدالرازق، با وی با در نظر داشت قانون برخورد صورت خواهد گرفت.

پیش از این جنرال عبدالرازق اچکزی فرمانده پولیس قندهار با اعلام حمایت از عطا محمد نور والی برکنار شده بلخ گفته بود که حکومت وحدت ملی (حکومت فعلی افغانستان) صلاحیت برکناری وی را ندارد.

نصرت رحیمی معاون سخنگوی وزارت داخله افغانستان همچنان از برخورد قانونی با تعدادی از فرماندهان پولیس ولایت بلخ که از عطامحمدنور اعلام پشتیبانی کرده بودند نیز خبر داده است.