فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • واکنش وزارت خارجه افغانستان به کشته شدن 2000 افغان وابسته به ایران در سوریه

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  در پی نشر گزارش‌ها مبنی بر کشته شدن دو هزار مهاجر افغان وابسته به ایران در سوریه، وزارت خارجه افغانستان روز یک‌شنبه 7 ژانویه 2018، اعلام کرد که این موضوع با سازمان ملل متحد در میان گذاشته شده است.

  به گزارش خبرگزاری افغانی"افق"، مقام‌ها در وزارت خارجه افغانستان گفته‌اند که ایران از مجبوریت مهاجران افغان‌ها سوء استفاده می‌کند.

  صبغت‌الله احمدی، معاون سخنگوی وزارت خارجه افغانستان در این باره گفته است: "حکومت این موضوع را با حکومت ایران و کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجران، شریک کرده‌ است".

  در همین حال، شماری از اعضای ولسی جرگه افغانستان نیز گفته‌اند، موضوع اعزام و کشته شدن مهاجران افغان وابسته به ایران در جنگ سوریه، پس از رخصتی زمستانی در اجندای نشست عمومی قرار خواهد گرفت.

  زهیر مجاهد، مسئول فرهنگی لشکر فاطمیون زیر نظر سپاه ایران، روز گذشته شنبه 6 ژانویه گفته بود که در جنگ سوریه دو هزار مهاجر افغانی کشته و هشت هزار تن دیگر آنان زخمی شدند.

  به گفته وی، باوجود فداکاری نیروهای افغان که از سوی ایران به جنگ سوریه اعزام می‌شوند، با آنها توجه جدی از سوی ایران صورت نمی‌گیرد.

  گزارش‌های بسیاری درباره نحوه جذب این افراد به جنگ در سوریه منتشر شده است. پرداخت مبالغی از پول و دادن اجازه اقامت خانواده در ایران، از جمله مشوق‌هایی است که تهران به شبه‌نظامیان شیعه افغان برای حضور در جنگ‌های منطقه‌ای، ارائه می‌دهد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران