فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • والی برکنار شده بلخ: از نظر قانون اساسی والیان کشور باید انتخابی باشند

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  عطا محمد نور والی پیشین بلخ که حدود 20 روز پیش استعفانامه‌اش از سوی رییس جمهوری افغانستان منظور گردید در نشستی در بلخ از روند کنونی گزینش والی‌ها در این کشور انتقاد کرده و با استناد به قانون اساسی گفت، باید والیان و شهرداران در کشور انتخابی باشند و حکومت باید به این امر تمکین کند.

  عطا محمد نور والی سابق بلخ که چند ماه قبل استعفا داده بود حدود بیست روز قبل استعفانامه‌اش از سوی رییس جمهوری افغانستان منظور گردید.

  اما والی پیشین بلخ در این باره گفت که در زمان مذاکرات با رییس جمهوری برای مطمئن ساختن طرف مذاکره، استعفای خود را به عنوان تضمین داده بود و تأکید کرده است که از ولایت بلخ کنار نخواهد رفت.

  به گزارش منابع خبری افغانستان، عطامحمد نور، در نشست امروز همچنان پیشنهاد کرد که ولایت‌ها به واحدهای بودجه‌یی مستقل تبدیل شوند و این کار برای تأمین عدالت در این کشور کمک می‌کند.

  همچنان عطا محمد نور ترکیب کمیسیون مستقل انتخابات این کشور را سیاسی خواند و گفت که اگر انتخابات آینده با ساختار کنونی کمیسیون مستقل انتخابات برگزار شود، نتیجۀ آن منفی خواهد بود.

  انتقادهای والی سابق بلخ از کمیسیون انتخابات افغانستان در حالی است که وی چند روز قبل از نهادهای امنیتی این کشور نیز انتقاد کرده و گفته بود که شورای امنیت و ریاست امنیت ملی برای ویرانی شهر مزار شریف، به افراد "ولگرد" سلاح توزیع می‌کنند.

  این گفته‌های وی با واکنش تند ریاست امنیت ملی این کشور قرار گرفت.

  دفتر مطبوعاتی شورای امنیت ملی این کشور با رد این ادعاها گفت: "اظهارات عطا محمد نور پروپاگندهای غیرمسئولانه است".

  همزمان با این، انجینرمحمد داوود، والی جدید بلخ در وزیراکبر خان کابل دفتر گشوده و از همانجا با مردم دیدار می‌کند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران