.
.
.

عطا محمد نور: شورای امنیت و امنیت ملی کوشش به آشوب کشاندن بلخ می‌کنند

اگر چنین ادامه یابد راه کابل-بلخ را فراموش کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عطا محمد نور، والی برکنار شده بلخ افغانستان نهادهای شورای امنیت ملی و ریاست عمومی امنیت ملی این کشور را متهم به آشوب کشاندن این ولایت کرد.

به گزارش خبرگزاری افغانی "افق"، والی پیشبن بلخ روز سه‌شنبه 2 ژانویه 2018، در نشستی گفت که شورای امنیت و ریاست امنیت ملی افغانستان برای ویرانی شهر مزار شریف، به افراد "ولگرد" سلاح توزیع می‌کنند.

وی با لحن تند هشدار داد، در صورتی که حکومت مرکزی افغانستان برای آشوب کشاندن ولایت بلخ تلاش کند، ضربه محکمی وارد خواهد کرد و دیگر راه کابل- بلخ را نیز فراموش کنند.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان 18 دسامبر، اعلام کرد که رییس جمهوری این کشور استعفای عطا محمد نور والی بلخ را منظور کرده است.

عطا محمد نور والی پیشین بلخ استعفا نامه خود را مدتی قبل به رییس جمهوری این کشور ارائه کرده بود محمد اشرف غنی نیز این استعفا را پذیرفت و انجینیر محمد داوود یک تن از اعضای حزب جمعیت اسلامی افغانستان را به عنوان والی جدید بلخ، مقرر کرد.

اما والی پیشین بلخ در این باره گفت، در زمان مذاکرات با رییس جمهور برای مطمئن ساختن طرف مذاکره، استعفای خود را داده بود.

حزب جمعیت اسلامی در افغانستان که عطا محمد نور والی پیشین بلخ نیز عضو آن است برای کنار رفتن نور پیش شرط های زیر را برای ارگ ریاست جمهوری این کشور گذاشته بود که از سوی ارگ رد شد.

معرفی فرهاد عظیمی یک تن از اعضای مجلس نمایندگان افغانستان به عنوان والی بلخ

امضای اعتماد نامه سفیر افغانستان در بنگله دیش

معرفی وزیر تازه برای وزارت های معارف و اقتصاد از اعضای جمعیت اسلامی

معرفی فرمانده پولیس و رییس امنیت ملی بلخ از اعضای حزب جمعیت

حزب جمعیت اسلامی افغانستان طی اعلامیه ای گفت که برکناری عطا محمد نور باعث بی ثباتی در شمال این کشور خواهد شد اما انجینر محمد داوود والی جدید بلخ گفته است که هیچ گونه مشکل امنیتی وجود ندارد و وی منتظر دستور رییس جمهوری این کشور برای آغاز کارش به حیث والی بلخ است.