فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • افزایش 30 درصد بهای فراورده‌های صادرات افغانستان در بازار هند

  مسئول مطبوعاتی مشاور رییس جمهوری افغانستان: در آینده نزدیک دهیلیزهوایی با قزاقستان گشایش می‌یابد

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  طلوع نیوز روز شنبه 30 دسامبر گزارش داد که بهای فرآورده‌های صادرات افغانستان در بازارهای هند تا 30 درصد افزایش یافته‌ است.

  بر اساس این گزارش، تاجران افغانستان می‌گویند که هم‌زمان با بهبود روند صادرات کالاهای این کشور به بازارهای خارجی، شرکت‌ها تلاش دارند که خدمات‌ شان را معیاری سازند.

  این در حالی است که چند روز قبل، دومین دهلیز هوایی میان هند و افغانستان گشایش یافت. تاجران افغانستان گفته‌اند که آغاز حمل‌ونقل کالاها از راه دهلیزهای هوایی به هند امسال صادرات این کشور را تا 10 برابر افزایش داده‌است.

  محمد سلیم، مسؤل کارخانۀ فرایند و بسته‌بندی میوه‌های تازۀ «کندا فروت»، در افغانستان در این باره گفت: "این کوریدور هوایی برای افزایش صادرات ما بسیار مهم بوده‌ است. ما اکنون حتا می‌توانیم سبزی‌ها و میوه‌های تازه را در کمتراز دوساعت به هند و از آن‌جا به بازارهای جهانی برسانیم. امسال برای نخستین‌بار ما توانستیم که بامیۀ افغانستان را به بازارهای ایتالیا برسانیم".

  با گشایش دهلیزهای هوایی با هند، اکنون افغانستان تلاش دارد که دهلیزهای هوایی را با قزاقستان و شماری از کشورهای خلیجی نیز بگشاید.

  سمیر رسا، مسؤل مطبوعاتی مشاور ارشد رییس‌ جمهوری افغانستان در امور مالی و بانک‌داری گفت: "ما بربنیاد خواست بازرگانان می‌توانیم زودتر اقدام کنیم برای گشایش دهلیزهایی هوایی با دیگر شهرهای هند، امارات و حتا ما تلاش داریم که در آینده‌های نزدیک دهلیزهوایی افغانستان و شهر آلماتا قزاقستان را بگشاییم".

  از سویی‌هم، عتیق‌الله نصرت، رییس هیئت عامل اتاق تجارت و صنایع افغانستان گفت: "دهلیز هوایی به هند امسال میزان صادرات ما را به گونۀ چشم‌گیری افزایش داده‌است و ما تلاش داریم که از این راه، بازرگانی‌مان را به جهان توسعه دهیم".

  روند صادرات کالاهای افغانستان از راه دهلیز هوایی در حال حاضر با پشتیبانی مالی حکومت این کشور انجام می‌شود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران