.
.
.

اعضای پارلمان افغانستان خواستار توقف مداخلات روسیه در امور این کشور شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اعضای مجلس نمایندگان افغانستان از حکومت این کشور خواستند تا جلو مداخلات روسیه به امور داخلی این کشور را بگیرد.

به گزارش خبرگزاری "جمهور"، شماری از نمایندگان پارلمان افغانستان در نشست روز چهارشنبه 27 دسامبر که مصادف است با 28مین سالروز ورود "قشون سرخ" روسیه به افغانستان، این روز را روز سیاه در تاریخ سیاسی این کشور عنوان کردند و گفتند که بدبختی و سیاهی ناشی از آن تا هنوز در افغانستان ادامه دارد.

بر اساس این گزارش، نذیر احمد احمدزی معاون دوم مجلس نمایندگان افغانستان در این باره گفت: " تجاوز نیروهای شوروی به تاریخ ششم جدی 1358 سبب تباهی و بدبختی مردم افغانستان شد، روس‌ها حالا هم در امور داخلی افغانستان دخالت می‌کنند و خواهش ما از حکومت این است که جلو مداخله روس‌ها را بگیرد".

عبدالستار خواصی عضو پارلمان افغانستان نیز گفت: "به برکت جهاد مردم افغانستان امریکا، ایران، پاکستان، 15 کشور آسیایی میانه و همه جهان به رفاه رسیدند و از این لحاظ جامعه جهانی قرضدار مردم افغانستان‌اند".

خلیل الله شهید زاده دیگر عضو مجلس نمایندگان افغانستان بیان داشت: "روسیه امروز به بهانه همکاری در روند صلح در افغانستان مداخله می‌کند و مردم افغانستان اجازه دخالت نخواهند داد".

از سوی دیگر، شماری دیگر نمایندگان در پارلمان اففغانستان رهبران مجاهدین را به زراندوزی برای خود متهم کرده و تاکید دارند که آنان منافع ملی کشور را زیر پا کرده‌اند.

نصرالله صادقی زاده نیلی یکی از اعضای این مجلس گفت: "ما در جهاد اصغر علیه شوروی سابق پیروز شدیم؛ اما در جهاد اکبر که مبارزه با نفس است شکست خوردیم و رهبران مجاهدان همه مصروف ساختن بلدینگ‌ها، خانه‌ها و تعمیرها شدند و عنوان کسب کردند و خانواده‌های شهدا را فراموش کردند".

خلیل الله شهیدزاده عضو دیگر این مجلس گفت: "مردم افغانستان جهاد کردند؛ اما یک تعداد با ایجاد تفرقه در افغانستان در پی منافع شخصی خودشان هستند".

جنگ شوروی در افغانستان به 9 سال درگیری اتحاد جماهیر شوروی در آن کشور در مقابل نیروهای مجاهدین افغان طول کشید و در این زمان سربازان (هر دو طرف) و غیرنظامیان زیادی در افغانستان کشته شد تا سرانجام در سال 1989 اتحاد جماهیر شوروی از افغانستان خارج شد.

این جنگ بیش از یک میلیون کشته و نزدیک به پنج میلیون مهاجر و آواره بر جای گذاشت.