.
.
.

پوتین: اگر امریکا از افغانستان بیرون شود اوضاع این کشور بدتر خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه در دیدار با رهبری پارلمان این کشور گفت که با بیرون‌ شدن نیروهای خارجی از افغانستان اوضاع این کشور بدتر خواهد شد.

به گزارش شبکه خبری "ایتارتاس"، رییس جمهوری روسیه در این نشست گفت: "در واقع، وضعیت تهدید هراس‌افگنان در افغانستان بدتر شده است و در حال بدتر شدن است اما اگر ایالات متحده در آنجا نبود، احتمالا بدتر خواهد بود".

بر اساس این گزارش، ولادیمیر پوتین گفت: "روسیه و ایالات متحده رابطۀ پیچیده‌ای دارند، اما ما باید موضوع را به‌گونۀ عینی درنظر بگیریم"

وی همچنان بر عملی‌شدن پروژه‌های منطقه‌یی با افغانستان تاکید کرده و گفت که دربارۀ ارزش پروژۀ گاز تاپی با همتای ترکمنستان‌اش، گفت‌وگو کرده‌ است.

وی در ادمه گفت: "من با رییس‌جمهور ترکمنستان صحبت کردم و او طرح‌های خود را برای ساختن یک سیستم انتقال گاز در سراسر افغانستان و بیشتر به همسایگانش، پاکستان و هندوستان صحبت کرد".

چندی قبل ضمیر کابلوف نماینده ویژه روسیه در افغانستان اوضاع افغانستان را رو به بدتر شدن گفته بود و شمار افراد وابسته به داعش در افغانستان را به 10 هزرا نفر اعلام کرده بود اما محمد شریف یفتلی رییس ستاد ارتش افغانستان روز دوشنبه 25 دسامبر، در مجلس نمایندگان این کشور، در مورد اظهارات ضمیر کابلوف نمایده ویژه روسیه مبنی بر گسترش نفوذ داعش در این کشور گفت: "من اظهارات کابلوف را تایید نمی‌کنم که گفته 10 هزار داعشی در افغانستان حضور دارد، این اظهارات اصلاً قابل قبول نیست".

وی نماینده ویژه روسیه در افغانستان را مریض خطاب کرد و گفت: "با این گونه اظهارات خود می‌خواهد در افغانستان چالش‌های بیشتر ایجاد کند".

وی تعداد داعشیان در افغانستان را 2 تا 3 هزار نفر گفت.