فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • کد جزایی افغانستان برای آلوده کنندگان محیط زیست جزا تعیین کرد

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  نهادهای عدلی و قضایی در افغانستان برای جلوگیری از تخطی و سر باز زدن از نگهداری محیط زیست سالم در این کشور، قانون وضع کردند تا با متخلفان برخورد قانونی شود.

  بر اساس گزارش شبکه خبری "طلوع نیوز"، در ماده 838 بخش جرایم محیط زیستی کُد جزایی افغانستان آمده است: "شخصی که عمدأ با انداختن مواد سمی، مکروبی و یا سایر اشیایی مضر به صحت عامه در چاه، مخزن آب، ذخیره خانه عمومی یا سایر اشیایی که به منظور استعمال عامه تهیه شده حیات یا اموال مردم را به خطر مواجه سازد، به حبس دوام محکوم می گردد".

  همچنان در فقره دوم این ماده آمده است: "هرگاه ارتکاب جرایم مندرج فقره یک این ماده منجر به مرگ انسان گردد، مرتکب به اعدام می گردد".

  در بخش جرایم محیط زیستی درکد جزایی افغانستان تمامی مسایل محیط زیستی همچون، آلوده گی هوا، فضا، صدا، آب، خاک و نیز تخریب جنگل‌ها و دیگر بخش‌هایی که به محیط زیست ارتباط دارند، روشن ساخته شده است.

  بر بنیاد این کد با مجرمان این بخش‌ها، نهاد عدلی و قضایی این کشور برخود خواهند کرد.

  پیش از این یک قانون و شش مقرره نیز در بارۀ حفاطت از محیط زیست در افغانستان ساخته شده بود.

  غلام محمد ملکیار، معین اداری اداره ملی حفاظت از محیط زیست افغانستان در این باره گفت: "نخست توصیه می‌شود و سپس اخطار داده می‌شود و اگر نشد، به نهادهای عدلی و قضایی معرفی می گردد".

  آلوده‌گی و بی توجهی برای نگهداری سالم محیط زیست، سبب شده‌اند تا شماری زیادی از شهروندان افغانستان آسیب ببینند، از این میان، کودکان از آسیب پذیرترین کسانی گفته شده‌اند که آلوده‌گی‌های محیط زیستی در سال‌های اخیر از آنان قربانی گرفته است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران