.
.
.

رییس جمهوری افغانستان: تا 4 سال دیگر از بابت برق خودکفا می‌شویم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رييس جمهوری افغانستان، بر تلاش ها براى حل مشکلات صنعتکاران و افزايش توليدات داخلى تاکيد کرده گفت که راه هاى ترانزيتى این کشور، در حال گسترش است و افغانستان تا چهار سال ديگر، از بابت برق خودکفا مى شود.

به گزارش خبرگزاری "پژواک"، محمد اشرف غنى رييس جمهوری افغانستان، در مراسم اختتاميه نمايشگاه سه روزه تحت نام (سومين جشن صنايع ملى) در بادام باغ کابل گفت، حکومت به افزايش توليدات داخلى خود توجه جدى مى کند؛ زيرا افغانستان سالانه به ارزش يک و نيم ميليارد دالر واردات زراعتى و مالدارى دارد و اگر توليدات داخلى افزايش يابد، اين پول از افغانستان خارج نمى شود.

به اساس گزارش ها، افغانستان سال گذشته به ارزش حدود هشت ميليارد دالر واردات و حدود 500 ميليون دالر صادرات داشت.

ريیس جمهوری افغانستان گفت، افغانستان ظرفيت توليد و صادرات بيشتر را دارد؛ زيرا به گفته او اين کشور مى تواند سالانه تنها جلغوزه را به ارزش هفتصد ميليون دالر صادر کند.

توليدات زراعتى چون زعفران، جلغوزه، انار وغيرۀ افغانستان، از کيفيت عالى برخوردار اند و افغانستان سالانه، تنها به ارزش 700 ميليون دالر صادرات جلغوزه دارد.

رییس جمهوری افغانستان گفت: "ما باید افغانستان را از یک مملکت وارداتی به یک کشور صادراتی مبدل نمايیم. تا بیلانس تجارت افغانستان را تغییر ندهیم، زندگی مردم ما تغییر نخواهد کرد. درحال حاضر يک سوم مردم ما هر شب گرسنه به خواب مى روند... ضرورت است که ما عهد خود را دوامدار به ياد داشته باشيم و براى حل اين مشکلات کارکنيم".

موصوف گفت که راه هاى ترانزيتى زمينى و هوايى افغانستان درحال توسعه است. او به طور مثال گفت که اخيراً اولین پرواز به شهر تاشکند صورت گرفت و به تعقیب آن، به باکو انجام خواهد شد.

وی در ادامه گفت: "مشکل برق افغانستان به صورت اساسى در حال حل است، آخرين موافقتنامه ما با ازبکستان در مورد هزار ميگاوات برق است، در پهلوى آن سر برق تورغندى تا سپين بولدک از راه ترکمنستان، کار جدى روان است و امروز صبح، همراه وزير خارجه ترکمنستان ما مجلس داشتيم".