.
.
.

روسیه از همکاری گروه تروریستی داعش با طالبان در افغانستان ابراز نگرانی کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دمیتری مدودیف، نخست وزیر روسیه در دیدار با عبدالله عبدالله در حاشیه نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری های شانگ های در سوچی، گفت که همکاری گروههای تروریستی داعش و طالبان مسکو را نگران کرده است.

نخست وزیر روسیه می گوید که همکاری ها میان داعشیان وطالبان در حال شکل گیری است.

وی می گوید: «چنان چه پیش‌ بینی می‌کردیم، همکاری طالبان و داعش قضیۀ افغانستان را پیچیده ‌تر ساخته است.»

با این همه وی تأکید دارد که مسکو آمادۀ همکاری برای پیکار با هراس افگنی با کابل و واشنگتن است.

به گزارش خبرگزاری طلوع، عبدالله عبدالله، که به منظور شرکت در نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری‌ های شانگ ‌های به روسیه رفته است، نیز می گوید که باید در برابر هراس افگنی، مشترکأ مبارزه شود.

وی در این باره بیان داشت: «مشکل امنیتی هنوز یکی از چالش‌ها و نگرانی‌های اصلی افغانستان است و ما عملاً با گروه‌های تروریستی در جنگ هستیم. ما در مقابل یک دشمن مشترک می‌ جنگیم و طالبان زمینۀ حضور داعش و دیگر گروه‌های تروریستی را در افغانستان فراهم ساخته‌ است.»

نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری های شانگ های، امروز در شهر سوچی روسیه برگزار شد.

در همین حال، عبدالله عبدالله هشدار می دهد که کوتاهی در کار مبارزه با هراس افگنی به معنای از دست دادن آرمان های مردم منطقه برای دست یابی به صلح است.

با این همه، وزیر خارجۀ هند نیز بر تلاش های جدی در کار مبارزه با هراس افگنی میان کشور های عضو این سازمان تاکید می ورزد
.
سازمان همکاری های شانگ های در سال ۲۰۰۱ به منظور همکاری های چند جانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی از سوی چین، روسیه، قزاقستان، قرغیزستان، تاجیکستان و ازبیکستان پایه ‌گذاری شد.

پس از آن ایران، مغولستان، پاکستان، هند، افغانستان و بلاروس به عنوان عضو ناظر به این سازمان پیوستند.

اما در این نشست، حکمت خلیل کرزی، معین سیاسی وزارت خارجۀ افغانستان، خواهان عضویت همیشگی افغانستان در سازمان همکاری های شانگ های شده است.