فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • سپنتا در کتاب جدیدش: امریکا برای من و مجددی دو میلیون دالر می‌داد من نگرفتم، مجددی گرفت

  منبع: دبی.العربیه، فارسی

  رنگین دادفر سپنتا، مشاور امنیت ملی سابق و مشاور رییس جمهوری سابق افغانستان حدود دو هفته قبل در تاریخ 13 نوامبر 2017، کتابش به اسم «سیاست افغانستان؛ روایتی از درون» را رونمایی کرد که برخی از افشاگری‌های وی در این کتاب خبرساز شد.

  بر اساس کتاب "سیاست افغانستان؛ روایتی از درون"، سپنتا در این کتاب نوشته است: "سفارت امریکا در کابل، برای من و مجددی صاحب دو میلیون دالر می‌داد تا کرزی را برای امضای توافق نامه راضی بسازیم، من نگرفتم ولی مجددی صاحب پول را گرفت".

  توافقنامه امنیتی میان افغانستان و امریکا پس از به قدرت رسیدن محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان در سپتامبر 2014 میان دو کشور به امضا رسید.

  حامد کرزی رییس جمهوری سابق افغانستان از امضای این قرارداد خودداری کرد و این موضوع باعث بروز تنش در روابط با آمریکا و افزایش نگرانی‌های امنیتی در آن زمان شده بود.

  صبغت‌الله مجددی رییس سابق مجلس سنای افغانستان و رییس سابق لویه جرگه (تصویب کننده قانون اساسی افغانستان) در آن زمان با این کار حامد کرزی سخت مخالفت کرده و گفته بود که حامد کرزی حق ندارد امضای این توافقنامه را رد کند.

  وی گفته بود، واشنگتن تمامی خواست‌های حامد کرزی را پذیرفته است و رییس جمهور کرزی حق ندارد که امضای این پیمان را رد کند یا به تاخبر بیاندازد.

  رنگین دادفر سپنتا در زمان حکومت حامد کرزی در افغانستان، در دو پست کلیدی کار کرده و از رازها و رمزهای فراوانی در سیاست این کشور آگاه است و افشاگری وی از چنین رازی در بین مقام‌ها و مردم افغانستان خبرساز شده است.

  وی روز رونمایی کتابش در مصاحبه با رسانه‌ها گفت که تمام مواردی را که در این کتاب نگاشته است، حقیقت داشته و مسئولیت آن را به دوش می‌گیرد.

  خاطره نویسی در افغانستان در میان چهره‌های مطرح سیاست کمتر رایج است اما اخیرا برخی از سیاسیون این کشور به نوشتن خاطرات در دوره کاری‌شان در پرداخته‌اند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران