فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • کمیسیون حقوق بشر افغانستان: در 10 ماه 4000 مورد خشونت علیه زنان ثبت شده است

  منبع: دبی.العربیه، فارسی

  کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان روز شنبه 25 نوامبر 2017، گزارشی را ارائه کرد که نشان می‌دهد، در 10 ماه گذشته حدود 4000 مورد خشونت علیه زنان درسراسر این کشور به جز یک ولایت ثبت شده است.

  به گزارش منابع خبری، داکتر سیما سمر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به مناسبت روز جهانی محو خشونت علیه زنان گفت که این گزارش در دفترهای ولایتی کمیسیون مستقل حقوق بشر به ثبت رسیده که چندان تفاوتی با آمارهای ثبت شده خشونت علیه زنان در 10 ماه سال گذشته ندارد.

  بربنیاد گفته‌های رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، در ده ماه گذشته 3778 مورد خشونت علیه زنان در سراسر این کشور به جز ولایت شرقی نورستان به ثبت رسیده است.

  براساس گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر از میان این آمار 1351 مورد خشونت‌های فیزیکی و جسمی، 1093 مورد خشونت‌های لفظی و روانی، 589 مورد خشونت‌های اقتصادی و 557 مورد آن از دیگر خشونت‌ها علیه زنان بوده است.

  رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید که از میان آمار کلی این خشونت‌ها؛ 186 مورد خشونت‌های جنسی علیه زنان به ثبت رسیده که 38 مورد آن تجاوز جنسی بوده است.

  بر بنیاد گزارش این کمیسیون از میان 1351 مورد خشونت‌های فیزیکی و جسمی علیه زنان، 231 مورد آن قتل بوده است. این گزارش نشان می‌دهد که بیشترین مورد این قتل‌ها در ولایت‌های شمال، جنوب و جنوب غرب افغانستان به وقع پیوسته است.

  رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید که از میان 231 مورد قتل، 120 مورد آن ناموسی بوده که از سوی اعضای خانواده، پدر و شوهر زنان صورت گرفته است. سیما سمر در ادامه گفت که 6 مورد از قتل‌های زنان از سوی گروه‌های مخالف مسلح دولت و محکمه‌های فراقانونی صورت گرفته و نیز 105 مورد دیگر این قضایا به صورت مشکوک بوده که در آن افردا ناشناخته دست داشتند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران