فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • رییس‌جمهوری افغانستان حکم بررسی شهرک محمود کرزی در قندهار را صادر کرد

  منبع: دبی.العربیه، فارسی

  محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان، طی فرمانی، هیاتی را موظف کرده تا شهرک "عینو مینه" در ولایت قندهار را از لحاظ قانونی و تخنیکی مورد بررسی قرار دهد.

  به گزارش رسانه‌های افغانستان، در فرمان رییس جمهوری این کشور که روز جمعه 24 نوامبر 2017، در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد آمده است که هیات تعیین شده موظف است تا شهرک متذکره را به صورت همه جانبه از لحاظ قانونی و تخنیکی در تمام ابعاد بررسی کند.

  شهرک "عینو مینه" واقع در ولایت قندهار، مربوط به براداران حامد کرزی رییس جمهوری پیشین افغانستان است.

  قابل ذکر است که محمود کرزی، برادر حامد کرزی رییس جمهوری سابق افغانستان از جمله متهمان اختلاس کابل بانک است که پس از ورشکست شدن این بانک به حکم محکمه استیناف این کشور، تمام دارایی‌های وی مسدود اعلام شد.

  کابل بانک از بانک‌های خصوصی در افغانستان پس از آن که 987 میلیون دالر از این بانک به شکل غیرقانونی برداشت شد، ورشکست گردید و دولت این کشور مدیریت این بانک را به عهده گرفت.

  در جریان رسیدگی به پرونده اختلاس این بانک تنها 12 میلیون دالر آن دریافت شد اما هنوز هم از سرنوشت 760 میلیون دالر دیگر این بانک خبری نیست.

  در دوره ریاست جمهوری حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین افغانستان، محکمه متهمان این اختلاس را به دلیل آنچه ارتکاب «سهو» عنوان کرد مجازات کرد اما محمد اشرف غنی رییس جمهوری فعلی این کشور، در اولین روز شروع کارش به حیث رییس جمهور حکم پیگیری جدی این قضیه را صادر کرد.

  محمود کرزی که به اختلاس 8.7 میلیون دالر کابل بانک متهم است در ولایت قندهار بیش از 20،000 جریب زمین را شهرکی به نام "عینو مینه" ساخته است.

  حدود سه سال قبل یکی از خبرگزاری‌های افغانی به نقل از زلمی زابلی عضو سابق مجلس سنای این کشور نوشت: "محمود کرزی برادر حامد کرزی در قندهار زمین دولتی مربوط به وزارت دفاع افغانستان را غصب کرده و شهرکی به نام «عینو مینه» ساخته و قرار است 13000 خانه مسکونی را در آن بسازد".

  در فرمان رییس جمهوری افغانستان مبنی بر بررسی قانونی شهرک متذکره آمده است که ریاست این هیات را اداره دادستانی کل این کشور به عهده داشته و نمایندگان از ریاست عمومی امنیت ملی، وزارت شهرسازی، اداره ارگان‌های محلی، اداره اراضی این کشور نیز عضویت این هیات را دارند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران