.
.
.

عبدالله عبدالله: تفرقه افگنی افغانستان را به بحران می‎برد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عبدالله عبدالله، رییس اجراییه حکومت افغانستان خطاب به سیاسیون هشدار داد که اگر شرایط کشور درک نشود و نیز به تفرقه افگنی ها دامن زده شود، کشور به بی راهه و بحران خواهد رفت.

عبدالله عبدالله که روزجمعه، ۱۲عقرب در مراسم دهمین سالروز کشته شدن سید مصطفی کاظمی و پنج عضو دیگر مجلس نماینده گان، در تالار لویه جرگه در کابل سخن می زد، پذیرفت که حکومت وحدت ملی به بسیاری از وعده های داده شده به مردم، عمل نکرده است.

وی گفت: «اگر با تفرقه و با دوری و با اختلاف، باقی راه را بخواهیم طی بکنیم، فکر می کنیم یک فرصت است که ما برای دشمنان کشور مساعد می سازیم.»

به گزارش خبرگزاری طلوع،عبدالله با اشاره به بالا گرفتن بحث های انتخاباتی به ویژه آغاز سخنان و حرکت های پیکار گونه برای انتخابات ریاست جمهوری نیز بیان داشت: «من بحث های در بارۀ انتخابات ریاست جمهوری آینده را و کاندید و کاندید شدن را یک بحث مشروع می دانم و موقعش که می رسد، هر کس در چهار چوب قانون حق دارد که کاندید باشد و حق دارد که رأی بدهد.»

در این میان، محمد محقق، معاون دوم ریاست اجراییه نیز هشدار داد که اگر حکومت به خواست های احزاب و جریان های سیاسی گوش ندهد و اصلاحات و تغییراتی در کمیسیون های انتخاباتی به میان نیاورد، انتخابات یک بار دیگر به بحران کشیده خواهد شد.

محمد محقق اظهار داشت: «جا به جا کردن یک نفر و دو نفر کدام آسمانی را به زمین نمی زند. آنان (جریان های سیاسی) خواستند که کمیسیون انتخابات اصلاح شود تغییرات اساسی بیاید در آن و کمیسیون رسیده گی به شکایت های انتخابات که تغییرات آورده شده باز بالایش کار شود.»

پیش از این، شورای تفاهم جریان های سیاسی افغانستان نیز خواهان برکناری رییسان و کمیشنران کمیسیون های انتخاباتی شده اند.

انتقاد از ضعف مدیریت در نهادهای امنیتی و فراخوان صلح به طالبان، از دیگر موضوعاتی بودند که شرکت کننده گان دیگر این مراسم به آن پرداختند.

سید مصطفی کاظمی، از چهره های تاثیر گذار سیاسی بود که در سال ۱۳۸۶همراه با پنج عضو دیگر مجلس نماینده گان در یک حملأ انتحاری در ولایت بغلان جان باختند.