.
.
.

واکنش تند وکلای پارلمان افغانستان به اظهارت حامد کرزی در مورد استراتیژ امریکا

حامد کرزی: طالبان تروریست نه، بلکه مردم افغانستان هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

برخی از نمایندگان پارلمان افغانستان در نشست روز شنبه 14 آکتوبر 2017، از اظهارات اخیر حامد کرزی رییس جمهوری پیشین این کشور در مورد استراتیژی جدید امریکا به شدت انتقاد کردند واین اظهارات او را خلاف منافع ملی این کشور عنوان کردند.

به گزارش خبرگزاری "خامه پرس"، زهیر سعادت، یکی از نمایند‌گان پارلمان افغانستان در این باره گفت: "حکومت افغانستان دشمنان را دشمن خطاب می‌کند و هم‌زمان دروازۀ صلح را باز گذاشته، پالیسی‌ حکومت وحدت ملی روشن است، کسانی که می‌خواهند به بهانه‌های مختلف هم‌گرایی‌شان را با طالبان نشان دهند، در سیاست سیزده سال گذشته‌شان برنامه‌های طالبان را مو به مو تطبیق کردند".

این عضو مجلس نمایندگان افغانستان به صورت غیرمستقیم با اشاره به رییس جمهوری سابق این کشور گفت: " در سیزده سال حکومت خود به طالبانی که در مغاره‌ها زنده‌گی می‌کردند مشروعیت بخشید".

غلام حسین ناصری، دیگر عضو مجلس نمایندگان افغانستان در این باره گفت: "هرکسی که به عنوان رییس جمهور به قدرت می‌رسد و بعد از آن دورۀ کاری‌اش تمام می‌شود، باز می‌گردد مصروف کارهای دیگر می‌شود و اگر در مسایل سیاسی هم مداخله کند به منافع ملی کشور پابند است".

وی گفت: "جناب آقای کرزی وقتی می‌آید صحبتی می‌کند، برخلاف تمام مصالح ملی افغانستان است و تمام زیرساخت‌های فساد، بی‌بندوباری، آدم‌کشی و قتل، مواد مخدر و به یغما رفتن خزانۀ ملی همه در چارچوب ساختار حکومتی که این آدم در راسش بود، صورت گرفته‌است، باند کرزی و روندی که به نام کرزی به وجود آمده خوب بفهمند این تیم و این باند فاسد افغانستان را به یغما برده‌ است.

حامد کرزی رییس جمهوری پیشین افغانستان پیش از این بارها به دلیل برادر خطاب کردن طالبان مورد انتقاد مقام‌ها و مردم این کشور قرار گرفته است.

وی پنج‌شنبه هفته گذشته در یک نشست خبری در کابل گفت که طالبان دست به اعمال دهشت‌افگنی می‌زنند اما تروریست نه بل مردم افغانستان هستند.

رییس جمهوری سابق افغانستان در مورد استراتیژى جدید امریکا گفت، این استراتیژى، افغانستان را در مقابل کشورهاى همسایه قرار مى‌دهد.

ساعاتی پس از این اظهارات حامد کرزی "شاه حسین مرتضوى" سخنگوى ارگ ریاست جمهورى افغانستان در واکنش به آن گفت، استراتیژی ایالات متحده امریکا بر مبنای نیازهای امنیتی افغانستان، به منظور تامین صلح دایمی و براساس دیدگاه‌ها و نظریات مردم و حکومت شکل گرفته است، این استراتیژی پیام جنگ نه، بلکه پیام صلح را به همراه دارد. به همین دلیل می‌تواند ممد صلح وزمینه ساز امنیت منطقه‌ای به شمار آید.