.
.
.

گلبدین حکمتیار: در مسئله مسجد هرات دست کسانی است که در بروکسل به رییس‌جمهور توهین کرده بودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان در مورد پرتاب کفش به سوی او در هنگام خواندن خطبه نماز جمعه در هرات گفت، در این مسئله کسانی دست دارند که در بروکسل به رییس جمهور بی‌احترامی کرده بودند و در توهین به سران حکومت دست دارند.

هنگامی که گلبدین حکمتیار روز جمعه 22 سپتامبر در حال خواندن خطبه نماز در مسجد جامع ولایت هرات بود فردى از جمع نمازگزاران به سوی او کفش پرتاب کرد و نماز جمعه برهم زده شد.

به گزارش رسانه‌های افغانستان، این فرد بعد از بررسی‌های پولیس گفت که پسر یکی از فرماندهان حزب اسلامی بوده و خودش خواسته چنین کاری را انجام دهد اما گلبدین حکمتیار گفت، این کار کسانی‌ است که در بروکسل به رییس جمهور بی‌احترامی کرده بودند و در توهین به سران حکومت دست دارند.

در سال 2015 پس از تغییر مسیر لین انتقال برق 500 کیلوولت از ولایت بامیان به سالنگ سبب اعتراض‌های گسترده‌ای مردم هزاره در افغانستان شد، در اعتراض به آن چند تن از هزاره‌های افغانستان در نشست بروکسل در لندن، هنگام سخنرانی رییس جمهوری این کشور به او توهین کرده بودند.

رهبر حزب اسلامی افغانستان همچنان گفته ‌است کسانی که چنین آتشی را روشن می‌کنند تنها می‌توانند همین کار ناجوان‌مردانه را انجام دهند، در مساجد سنیان انفجار انجام دهند و حالا هم در تکیه‌خانه‌های شیعیان انجام می‌دهند.

در همین حال، برخی از فعالان مدنی و شهروندان افغان حمله به رهبر حزب اسلامی افغانستان را ناشی از نفرت مردم از اوست عنوان کردند.

این در حالی است که همزمان با ورود گلبدین حکمتیار به ولایت هرات، ده‌ها تن از باشندگان اين ولايت در اعتراض به دیدار او دست به تظاهرات زدند و او را یکی از عوامل جنگ‌های داخلی این کشور خواندند.

از سوی دیگر، پولیس هرات فرد پرتاب کننده کفش را بازداشت كرده است و شماری از شهروندان افغانستان در شبکه‌های اجتماعی با راه‌اندازی کمپاین، خواهان آزادی این فرد شدند.