.
.
.

معرفی سرباز امریکایی که جان حامدکرزی رییس‌جمهوری سابق افغانستان را نجات داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان استخباراتی امریکا (CIA) در 70مین سالگرد تاسیسش نام مکمل جاسوسی را افشا کرد که در سال 2001 زندگی حامد کرزی رییس جمهوری پیشین افغانستان را در یک حمله نجات داده بود.

به گزارش روزنامۀ امریکایی "وال استریت"، در این مراسم، روز دوشنبه 18 سپتامبر 2017، برگزار شده بود، CIA به این جاسوس‌اش جایزه‌ی "ترایبلیزر" را داد، این جایزه به مامور داده می‌شود که با نوآوری‌ها و ابتکار عمل‌شان در این سازمان تاریخ‌ساز شود.

این مامور که "گریک وگل" اسمش است در سال 2016 در واشنگتن بازنشسته شد.

بر اساس این گزارش، "گریگ وگل" در سال 2001 در ماه دسامبر حامد کرزی را همراهی می‌کرد که بالای یک نشست بزرگان قومی حملۀ هوایی صورت گرفت.

در آن نشست، حامد کرزی رییس جمهوری پیشین افغانستان نیز حضور داشته و این سرباز امریکایی خودش را سپر ساخته و جان رییس جمهوری پیشین این کشور را نجات داد.

در آن حملۀ هوایی سه سرباز امریکایی و5 سرباز افغان کشته شدند و شمار دیگر نیز زخمی شدند.

"گریک تینت"، رییس پیشین سازمان سی آی ای در کتابش در مورد رویداد نجات حامد کرزی توسط وگل نوشته است: "کرزی شاید از بین می‌رفت، اگر گریک وگل پس از انداختن بمب خود را بر روی کرزی نمی‌انداخت او را بر روی زمین نمی‌زد".

"گریک تینت" در کتاب نوشته است که این روز یک روز پر رویداد بود. در همین روز حامد کرزی به صفت رییس جمهوری موقت افغانستان انتخاب شد.