.
.
.

استراتیژی جدید امریکا محور بحث رییس‌جمهوری افغانستان با وزیر خارجه امارات

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمداشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان روز چهارشنبه 20 سپتامبر 2017، در مقر سازمان ملل متحد با شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر امور خارجۀ امارات متحدۀ عربی دیدار و روی استراتیژی جدید امریکا در قبال افغانستان بحث و گفتگو کردند.

بر اساس خبرنامه ارگ ریاست جمهوری افغانستان، در این دیدار وزیر امور خارجه امارات متحده عربی گفت:"ما همواره به مثابۀ همکار در کنار مردم افغانستان خواهیم بود و در راستای مبارزه با تروریزم، افغانستان را حمایت می‌کنیم".

وی گفت:" قربانی مردم افغانستان و دیپلمات‌های ما ضایع نخواهد شد و از برکت آنها افغانستان به ثبات خواهد رسید.

وی استراتیژی جدید امریکا در قبال افغانستان را برای ثبات و امنیت منطقه مفید و ارزنده عنوان کرد.

بر اساس این خبرنامه، شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان، رئیس جمهوری افغانستان را به مراسم افتتاح موزیم امارات متحدۀ عربی در ماه نوامبر سال روان دعوت کرد.

در همین حال، رئیس جمهوری افغانستان گفت:" امارات متحدۀ عربی در راستای مبارزه با تروریزم یکی از شرکای قوی افغانستان است".

وی استراتیژی جدید ایالات متحده امریکا را یک فرصت خوب برای افغانتسان و منطقه خواند و گفت، افراطیت و "تروریزم" برای کشورهای منطقه و جهان یک تهدید جدی به شمار می‌رود که جهت دفع آن نیاز به یک استراتیژی واحد و مبارزه جدی می‌باشد.

امارات متحده عرب 325 میلیون دالر از سال 2010 تا به حال در بخش‌های خانه‌سازی، کشاورزی، انرژی و آب، حمل و نقل، صنعت، بهداشت، مخابرات و سایر خدمات اجتماعی افغانستان کمک کرده است.

امارات متحده عرب در افغانستان 111 بلاک رهایشی در خواجه رواش کابل، کلینیک صحی و یک شفاخانه را اعمار کرده است.

همچنان به کمک مالی این کشور ساختمان پوهنتون شیخ عبدالله زاید در ولایت خوست افغانستان و همچنان 11 مکتب و یک کتابخانه اعمار شده است.

قابل ذکر است که این کشور در بخش‌های نظامی نیز کمک‌های مالی با افغانستان کرده است.