.
.
.

رهبر علمای پاکستان: اگر امریکا ضد اسلام‌آباد عمل کند طالبان در کنار ما ایستادگی خواهندکرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مولانا سمیع‌ الحق رهبر جمعیت علمای پاکستان طی یک اعلامیه‌ای گفت، اگر امریکا بر ضد پاکستان عمل کند، طالبان افغان با قدرت در کنار اسلام‌‌آباد ایستاده‌گی خواهند کرد.

به گزارش تلوزیون "طلوع نیوز"، مولانا سمیع الحق رهبر جمعیت علمای پاکستان که وی را به عنوان پدر معنوی طالبان نیز خطاب می‌کنند، روز پنج‌شنبه 14 سپتامبر 2016، گفت که رهبری طالبان پس از اعلام استراتیژی جدید امریکا در قبال افغانستان در نشستی تصمیم‌شان مبنی بر همکاری با پاکستان را اعلام کردند.

بر اساس این اعلامیه و به نقل از مولانا سمیع الحق رهبر جمعیت علمای پاکستان، رهبران طالبان پاکستان و افغان پس از اعلام استراتیژی امریکا برای افغانستان نشستی را زیر نام اتحاد علمای افغانستان برگزار کردند و طالبان افغان در این نشست تاکید کردند که در صورت اقدامات امریکا علیه پاکستان در کنار اسلام آباد خواهند ایستاد.

دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا هنگام اعلام استراتیژی جدیدش در قبال افغانستان به پاکستان هشدار داد و گفته بود، امریکا نمی‌تواند در قبال حضور "تروریستان" از جمله طالبان در خاک پاکستان بی‌تفاوت باشد.

وی همچنان 225 میلیون دالر کمک به پاکستان را به حال تعلیق درآورد و گفت، این 225 میلیون دالر تا زمانی به پاکستان داده نخواهد شد که این کشور در برابر گروه‌های مخالف دولت افغانستان، اقدامات لازم انجام دهد.

بعد از امریکا در نشست کشورهای عضو گروه بریکس، 4 سپتامبر، روسیه و چین نیز از پاکستان انتقاد کردند و از این کشور خواستند که علیه گروه‌های "هراس‌افگن" در خاک خود مبارزه کند.

حکومت افغانستان نیز بارها پاکستان را متهم به حمایت و پناه‌دادن به گروه‌های "هراس‌افگن" کرده است.

هفته قبل رییس مجلس سنای افغانستان و برخی سناتوران این کشور حمایت خود را از استراتیژی جدید امریکا در قبال این کشور اعلام کردند و گفتند این استراتیژی بالای پاکستان تاثیر گذاشته است.

در همین حال روز پنج‌شنبه 14 سپتامبر 2017، تعداد زیاد جوانان، برخی نمایندگان مجلس و دیگر مقام‌های بلند رتبه ولایات قندهار، هلمند، ارزگان و زابل گردهم آمده و از راهبرد جدید امریکا در قبال افغانستان حمایت کردند.

آنان تغییرات مثبت پس از سقوط گروه طالبان در این ولایات را ناشی از حضور امریکا در افغانستان عنوان کردند.