.
.
.

رییس مجلس سنای افغانستان: راه‌برد جدید امریکا بالای پاکستان تاثیر گذاشته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رییس مجلس سنای افغانستان در نشست روز سه‌شنبه 12 سپتامبر 2017، گفت که راهبرد جدید امریکا بالای پاکستان تاثیر گذاشته است.

وی در این نشست گفت که دولت افغانستان باید فشارهای نظامی را بر گروه طالبان بیشتر سازد.

به گزارش خبرگزاری "جمهور"، فضل‌هادی مسلم‌یار رییس مجلس سنای افغانستان گفت: "استراتیژی جدید امریکا در مورد افغانستان و منطقه بالای پاکستان اثر گذاشته است و سیاسیون افغانستان باید از این راهبرد حمایت کنند، دولت افغانستان باید فشارهای نظامی بر این گروه را بیشتر کند".

در این شست "گل احمد اعظمی" عضو مجلس سنای افغانستان گفت، در نتیجه فشار امریکا، چین و روسیه نیز مجبور شدند که از موجودیت پناه‌گاه‌های تروریستی در خاک ابراز نگرانی کنند.

بعد از اعلام استراتیژی جدید دونالد ترامپ در قبال افغانستان و هشدار وی به پاکستان مبنی بر حمایت از گروهای "هراس‌افگن" و پناه دادن در خاک خود، پاکستان رایزنی‌ها را با ترکیه، چین و روسیه آغاز کرد.

اما چین و روسیه نیز در نشست "بریکس" از وجود هراس‌افگنان در پاکستان ابراز نگرانی کردند.

هفته گذشته دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری امریکا، 225 میلیون دالر کمک به پاکستان را به حال تعلیق درآورد و مقامات وزارت خارجه امریکا، گفتند این 225 میلیون دالر تا زمانی به پاکستان داده نخواهد شد که این کشور در برابر گروه‌های مخالف دولت افغانستان، اقدامات لازم انجام دهد.

پس از آن "خرم دستگیر خان" وزیر دفاع پاکستان در یک نشست خبری اعتراف کرد که این کشور پس از اعلام استراتیژی جدید امریکا برای افغانستان به شدت نگران اقدامات بعدی واشنگتن در قبال اسلام‌آباد است.

وی گفت پاکستان می‌خواهد از راه دوستانه مشکلات خود را با ایالات متحده امریکا حل کند و در مبارزه با "تروریزم" با افغانستان همکاری کند.
وی در ادامه گفت: "اگر امریکا فشارهای خود بر پاکستان را افزایش دهد، پاکستان دچار هرج و مرج و بی‌ثباتی سیاسی خواهد شد"
اما وزارت خارجه افغانستان در واکنش به آن گفت که پاکستان دیگر نمی‌تواند جهان را فریب دهد و اگر می‌خواهد واقعاً در روند صلح افغانستان همکاری کند، باید ابتدا پناه‌گاه‌های تروریستی را از خاک خود برچیند.