.
.
.

نماینده بدخشان در پارلمان افغانستان: باارزش‌ترین کار طالبان نابودی مجسمه‌های بامیان بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

امان‌الله پیمان، نماینده مردم بدخشان در پارلمان گفت با ارزش‌ترین کاری که طالبان در دوران حکومت‌شان کردند نابودکردن مجسمه‌های بودا در بامیان بود.

بر اساس صفحه فیسبوک امان‌الله پیمان وکیل پارلمان افغانستان، وی روز دوشنبه 4 سپتامبر 2016، در واکنش به کشتار جمعی مسلمانان توسط بوداییان در میانمار در صفحه فیسبوکش نوشت، باارزش‌ترین کاری که طالبان در زمان حکومت‌شان در بامیان انجام دادند، انفجار مجسمۀ کثیف بودا بود.

وی در صفحه قیسبوکش نوشته است: "تپه‌یی که مجسمه‌های بودا در آن هستند نیز باید نابود شود، ما نمی‌خواهیم با استفاده از نام کثیف‌ترین بشر روی زمین و با استقبال از مجسمۀ آن، نان بخوریم".

انتقادهای زیادی بر کشتار مسلمانان در میانمار توسط مقام‌ها و احزاب سیاسی افغانستان شد اما این گفته‌های امان‌الله پیمان واکنش تند شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی را برانگیخت.

مجسمه‌های بودا در ولایت بامیان افغانستان یکی از آثار باستانی و تاریخی به شمار می‌روند که در زمان حکومت گروه طالبان در این کشور قسمت‌های آن توسط راکت تخریب شد.

چندی پیش سازمان یونسکو تاکید کرده بود که بامیان از اهمیت خاصی برای این سازمان برخوردار است و این سازمان برای حفاظت از آثار تاریخی این ولایت، برنامه های متعددی را روی دست دارد.