.
.
.

ترامپ خروج آمریکا از معاهده اقلیمی را اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه خروج این کشور از معاهده اقلیمی پاریس را که در سال ۲۰۱۵ امضا شده بود اعلام کرد. این یکی از وعده‌های ترامپ در هنگام رقابت‌های انتخاباتی او بود.

ترامپ این خبر را در مراسم باغ گل سرخ کاخ سفید اعلام کرد و گفت « از این معاهده خارج می‌شویم زیرا بار زیادی بر دوش اقتصاد و نهادهای مالی آمریکا بود و این تاکید مجددی بر حق حاکمیت آمریکاست».

ترامپ گفت آمریکا ممکن است گفتگوهایی برای بازگشت به این معاهده و یا پیوستن به یک معاهده جدید را انجام دهد به شرط آنکه «برای آمریکا، شرکت‌ها، کارگران، مردم و مالیات‌دهندگان این کشور عادلانه باشد».

خروج آمریکا از معاهده اقلیمی که تقریبا تمامی کشورهای جهان عضو آن هستند یکی از رویدادهای بزرگ قرن بیست و یکم است.

ترامپ به شعار انتخاباتی خود «آمریکا اول» بازگشته است که باعث پیروزی او در انتخابات سال گذشته این کشور شد. او همچنین گفته بود «منافع رهبران و کشورهای دیگر را به منافع آمریکا ترجیح نمی‌دهیم».

آمریکا یکی از ۱۹۵ کشوری است که در دسامبر سال ۲۰۱۵ و در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما، رییس جمهوری پیشین این کشور به معاهده پاریس پیوست.

اوباما از جانشین خود انتقاد کرد

باراک اوباما، رییس جمهوری پیشین آمریکا از ترامپ به خاطر خروج از معاهده اقلیمی پاریس که او تصویب کرده بود انتقاد کرد.

اوباما در بیانیه خود گفت: «آمریکا باید پیشتاز باشد. حتی در غیاب رهبری آمریکا، و با وجود آنکه این دولت از جمله معدود کشورهایی است که این معاهده را رد کرده است، اما من مطمئن هستم که کشور ما، شهرهای ما، شرکت‌های ما با مسئولیت تلاش خواهند کرد تا کره زمین و نسل‌های آینده را حفاظت کنند».

او ضمن انتقاد از این تصمیم رییس جمهوری آمریکا، آن را دست کشیدن رهبر این کشور از تعهداتش توصیف کرد.

اتحادیه اروپا..تصمیم خطیر

ژان کلود یونکر، رییس اتحادیه اروپا عصر پنجشنبه به نوبه خود از این تصمیم ترامپ در ترک معاهده اقلیمی پاریس انتقاد کرد.

یونکر چند دقیقه بعد از اعلام تصمیم ترامپ، در بیانیه خود به زبان‌های انگلیسی و آلمانی آن را «تصمیمی خطرناک» توصیف کرد.

میگوئل اریاس کانیتی، کمیسر عالی اتحادیه اروپا در امور اقلیمی عصر پنجشنبه گفت در واکنش به گرمایش زمین و خروج آمریکا از این معاهده، «جهان می‌تواند روی اروپا حساب کند».

کانیتی در بیانیه خود ضمن ابراز تاسف از خروج یکجانبه آمریکا از معاهده پاریس گفت «در مبارزه با تغییرات آب و هوایی جهان می‌تواند روی اروپا حساب کند».

نخست وزیر بلژیک تصمیم آمریکا را «غیرمسئولانه» خواند و گفت «این تصمیم آمریکا نباید بر تلاش‌های ما برای مبارزه با گرمایش زمین تاثیر بگذارد. ما باید تلاش‌های خود را بیشتر کنیم تا قدرت‌های عمده به تعهدات خود واقف شوند».

سازمان ملل..نا‌امید کننده

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد روز پنجشنبه از تصمیم آمریکا در خروج از معاهده پاریس را «بسیار نا‌امید کننده» خواند.

او افزود «نقش پیشتاز ایالات متحده در پرونده محیط زیست بسیار ضروری است».

کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای

بر اساس معاهده پاریس تمامی کشورها متعهد می‌شوند تا در مبارزه با تغییرات آب و هوایی، انتشار گازهای گلخانه‌ای مانند دی‌اکسید کربن حاصل از سوخت‌های فسیلی را کاهش دهند. دانشمندان معتقد هستند که این گازها باعث گرمایش زمین، بالا آمدن سطح دریاها، خشکسالی‌ها و توفان‌های شدید شده و معاهده پاریس اولین پیمان لازم الاجرا در زمینه پدیده‌های آب‌وهوایی است.

ایالات متحده آمریکا دومین منبع انتشار گازهای گلخانه‌ای بعد از کشور چین است. اطلاعات ارائه شده از سوی وزارت انرژی آمریکا نشان می‌دهد که جایگزینی گاز طبیعی به جای زغال سنگ در سال‌های اخیر باعث شده تا میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای آمریکا به پایین‌ترین سطح طی ۳۰ سال گذشته برسد.

براساس معاهده پاریس آمریکا متعهد شده بود تا سال ۲۰۲۵ سطح انتشار گازهای گلخانه‌‌ای خود را نسبت به سال پایه ۲۰۰۵ بین ۲۶ تا ۲۸ درصد کاهش دهد.