.
.
.

نخستين مجله مد و فيَشن ويژه زنان در افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گروهى از دختران جوان در کابل، با چاپ نخستین مجله‌ مود و فیشن ویژه زنان در افغانستان، آمده‌اند تا برخلاف افزایش نگرانی‌ها در باره وضعیت زنان در اين كشور، به مسایل مربوط به زنان به ویژه مود و فیشن بپردازند.

به گزارش خبرگزارى "هشت صبح"، این مجله که «گلاره» نام دارد، صاحب آن شرکت نشراتی «روشنا» است و توسط گروهی از دختران جوان افغان گرداننده‌گی می‌شود.

گلاره یک كلمه کردی به مفهوم مردمک چشم است.

ًًً"فتانه حسن‌زاده" مدیر مسول این مجله گفته است «ما شاهد بودیم که طی سال‌های اخیر یک تعداد از دخترهای کردی بلند شدند و در برابر داعش سلاح گرفتند و رزمیدند. ما خواستیم که كلمه گلاره انتخاب کنیم تا ستایش کرده باشیم از خانم‌هایی که در برابر داعش بلند شدند و حداقل یک الگو خلق کردند. معنایش هم مردمک چشم است و مردمك چشم به معنای زیبایی است یا حداقل عضوی که می‌تواند زیبایی‌ها را ببیند.»


دست‌اندرکاران اين مجله، گفته اند این مجله در کشوری که پر از ترس، هیجان و خطر است، آمده تا به زن، زنده‌گی و زیبایی بپردازد و تصویر دیگری از افغانستان ارایه کند. آنها در شماره اول مجله گلاره نوشته‌اند «کار ما برجسته‌سازی رخ دیگر زنده‌گی در افغانستان است، رخی که زیر چادر، کنج بُقچه و ته‌ی صندوق‌چه‌های قدیمی سنت، غیرت و تاریخ مردانه پنهان مانده است. گلاره می‌خواهد بگوید که زن افغانستان همیشه آن مظلوم بی‌دست و پایی که زیر مشت و لگد خُرد می‌شود نیست، بلکه این موجود در کنار دیگر توانایی‌ها و خلاقیت‌ها، مملو از زیبایی نيز هست.