فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • برنامه حکومت افغانستان برای جلوگیری از ازدواج‌های زیر سن قانونی و اجباری

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  روز سه‌شنبه 18 اپریل وزارت‌های امور زنان، اطلاعات و فرهنگ برنامه‌ای در کابل به منظور جلوگیری از ازدواج‌های زیرسن و اجباری را به بحث گذاشتند.

  هدف این برنامه جلوگیری از ازدواج‌های زیرسن و اجباری می‌باشد که به همکاری سفارت کانادا و صندوق جمعیت ملل متحد صورت می‌گیرد. براساس ماده 71 قانون مدنی افغانستان، سن ازدواج در این کشور برای دختران 16 سال و برای پسران 18 سال تعیین شده است.

  "رولا غنی" بانوی اول افغانستان که در این برنامه شرکت کرده بود گفت "ازدواج‌های اجباری و زیرسن یک پدیده غم‌انگیز است که پیامدهای ناگوار در جامعه دارد، دختران زیر سن توان بارداری را ندارند و میزان مرگ و میر در میان این گروه زیاد است، حکومت وحدت ملی تلاش می‌کند تا از ازدواج‌های زیر سن و اجباری جلوگیری کند".

  "کنست نیوفلیدس" سفیر کانادا در کابل گفته است که "فقر یکی از عوامل این مشکل است، حکومت کانادا به خاطر جلوگیری از ازدواج‌های اجباری و زیر سن با حکومت افغانستان همکاری می‌کند".

  به گزارش رسانه‌های افغانستان با درنظر داشت این که حکومت فقر را عامل اصلی ازدواج‌های زیر سن تشخیص داده، در این برنامه برای جلوگیری از ازدواج زود هنگام بر آموزش‌های فنی دختران تاکید شده است تا آنان بتواند هزینه‌های زندگی خود را تامین کنند.

  در همین حال جنگ و ناامنی عامل دیگر ازدواج‌های زیر سن قانونی گفته شده است. کارشناسان باور دارند که بسیاری از خانواده‌ها به این عقیده‌ است که مواظبت از دختران در وضعیت ناامن کار دشوار است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران