.
.
.

در اولین گام تغییر قانون اساسی ترکیه، اردوغان رئیس هیات دولت می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از رای موافق مردم ترکیه به تغییر نظام حکومت این کشور از پارلمانی به ریاست‌جمهوری، رجب‌طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، ریاست هیات دولت را بر عهده می‌گیرد.

سی‌ان‌ان‌ترک به نقل از منابع حکومتی گزارش کرد، اردوغان ریاست جلسه دوشنبه 17 آوریل 2017 هیات دولت ترکیه را برعهده می‌گیرد. این اولین گام تغییر قانون اساسی پس از رای مثبت مردم ترکیه به همه‌پرسی تغییر نظام حکومت این کشور از پارلمانی به ریاست‌جمهوری است.

پس از اعلام نتایج همه‌پرسی، در اولین سخنرانی رجب طیب اردوغان در جمع هوادارنش، شامگاه یک‌شنبه 16 آوریل 2017 گفت: «ترکیه یک تصمیم تاریخی گرفت و بحث‌ها درباره شیوه حاکمیت را که از 200 سال پیش در جریان بود، به پایان رساند. این تصمیم ترکیه، یک تصمیم عادی و معمولی نبود. نتایج پیروزی 16 آوریل متعلق به همه ترکیه است.»

اردوغان در ادامه افزود: « رای به تغییر قانون اساسی، یک پیروزی برای دموکراسی است و به ویژه اینکه همه نهادهای اجرایی و قانونگذاری برای خدمت به ملت تلاش می‌کنند. ملت ترک، با حضور پای صندوق‌های رای و اعلام آزادانه رای خود، بار دیگر فهم و بینش فوق‌العاده‌ای از خود نشان داد. ما از کشورهای دوست و هم‌پیمان می‌خواهیم که به اراده ملت ترکیه احترام بگذارند.»

با این‌حال، رئیس‌جمهوری ترکیه تاکید کرد مواد قانونی تغییر یافته درباره اختیارات رئیس‌جمهور، پس از انتخابات ریاست‌جمهوری 2019 اجرا خواهند شد.

خبرگزاری دولتی آناتولی، شامگاه یک‌شنبه 16 آوریل، اعلام کرد، پس از شمارش 98.2 درصد صندوق‌های رای، 51.3 درصد رای‌دهندگان به تغییر قانون اساسی ترکیه رای مثبت دادند.