.
.
.

داستان «مادر بمب‌ها» که آمریکا برسر داعش در افغانستان انداخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه 13 آوریل از بمب GBU-43/B برای درهم کوبیدن مواضع داعش در افغانستان استفاده کرد. این بمب که برای اولین بار از آن استفاده می‌شود، 15 سال پیش توسط اداره تحقیقات ارتش آمریکا ساخته شد و MOAB نام گرفت، که مردم عادی آن را حروف اول عبارت Mother Of All Boobs می‌دانند که به معنی مادر تمام بمب‌ها می‌باشد.

اما در واقع این مخفف عبارت Massive Ordnance Air Brust است که به معنی بمب عظیم ذخایر هوا است. MOAB برای منهدم کردن نیروهای زمینی و خودروهای زرهی در منطقه‌ای وسیع طراحی شده و به گفته منابع نظامی، با چشم پوشی از سلاح‌های اتمی، قوی‌ترین بمبی است که تاکنون ساخته شده است.

این بمب اولین بار در سال 2003 در پایگاه هوایی اگلین در فلوریدا آزمایش و برای استفاده در جنگ عراق ۱۵ عدد از آنها ساخته شد. اما وزارت دفاع آمریکا از این بمب‌ها نه در جنگ عراق و نه در هیچ جنگ دیگری استفاده نکرد. MOAB برای اولین بار روز پنجشنبه در افغانستان استفاده شد و به گزارش مقامات وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، در اثر انفجار این بمب تخمین زده می‌شود که صدها نفر از نیروهای داعش كشته شده باشند.

ماده انفجاری شدیدتر از «تی‌ان‌تی»

اين بمب 9525 کیلو وزن دارد و برای تخریب تاسیسات نظامی یا موانع طبیعی و هدف‌های افقی و سطح الارضی مانند محل تجمع نیروهای نظامی و یا هدف‌های حفاظت شده به وسیله کوه‌ها و دره‌ها استفاده می‌شود. MOAB دارای 8164 کیلو مواد منفجره است که 80 درصد آن را ماده منفجره تی‌ان‌تی تشکیل می‌دهد و 20 درصد آن پودر آلومینیوم است که باعث افزایش فشار انفجار می‌شود.

این ترکیب 18 درصد قدرت انفجاری تی‌ان‌تی را افزایش می‌دهد. زمانی که این بمب در ارتفاع یک متر و 80 سانتی زمین منفجر می‌شود، فشار افقی عظیمی ایجاد می‌کند که تخریب و مرگ سریع را باعث می‌شود. قیمت این بمب 16 میلیون دلار است و روسیه ادعا می‌کند مشابه آن را ساخته اما مدارکی در این باره ارائه نشده است.

قوی‌ترین بمب هوشمند

این بمب 9 متر طول و یک متر قطر دارد. این بمب توسط هواپیماهای باری هرکولس C-130 یا هواپیماهای مشابه آن انداخته می‌شود، با چتر فرود می‌آید و به وسیله GPS و از طریق سیستم ماهواره‌‌ای هدایت می‌شود.

ارتش آمریکا در باره این بمب که روز پنجشنبه در منطقه اچین در ایالت ننگرهار افغانستان منفجر شد اطلاعات کمی منتشر کرده است.