.
.
.

انتقاد خبرنگاران افغانستان از برخورد رئیس جمهوری کشور با آنها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

برخی از خبرنگاران افغان از پاسخ ندادن محمد اشرف غنی رئیس جمهوری این کشور به پرسش‌های‌شان در کنفرانس خبری روز یکشنبه 9 اپریل انتقاد کردند. آنها می‌گویند رییس جمهوری به قانون دسترسی به اطلاعات که خودش توشیح کرده عمل نمی‌کند.

به گزارش رسانه‌های افغانستان محمد اشرف غنی، روز یکشنبه در جریان کنفرانس خبری سوالات دو خبرنگار را بی پاسخ گذاشت و گفت که به موضوع مطرح بحث "ارتباط" ندارد، این کار رئیس جمهوری سبب انتقاد برخی از خبرنگاران و مرکز خبرنگاران افغانستان، شد.

در همین حال شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر رسانه‌های ارگ (دفتر ریاست جمهوری افغانستان)، گفته است: "از قبل به خبرنگاران گفته شده بود که کنفرانس خبری روز یکشنبه در مورد سفر رئیس جمهور افغانستان به آسترالیا، اندونزیا و سنگاپور است و سوالات در مورد همین سفر مطرح شود، این سفر بسیار مهم بود و رئیس جمهور می‌خواست در مورد دست‌آوردهای افغانستان از این سفر صحبت کند. روی همین دلیل، به سایر سوالات پاسخ داده نشد."

گذشته از اینکه آزادی بيان در قانون اساسی و قانون رسانه‌های جمعی افغانستان تضمين شده است و آزادی بیان بعد از سقوط رژیم طالبان در افغانستان رشد چشمگیری داشته است خود رئیس‌جمهوری کشور در مبارزه انتخاباتی خود 50 وعده مهم داد که در یکی از آنها آمده است: "درحکومت آينده خود، آزادى بيان را در کشور قانونمند می‌سازيم. درهمکارى با نهادهاى مدنى، حدود آزادى بيان را مشخص می‌نماييم. مديريت رسانه‌ها را به گونه اساسى تغيير می‌دهيم تا يک فرهنگ آزاد ملى به وجود آيد. به تمام پرونده‌های قتل ژورناليستان رسیدگی می‌کنیم، حق الله و حق العبد را از هم تفکيک می‌نماييم تا آزادى بيان حفاظت گردد."