.
.
.

هشدار وزارت امور خارجه افغانستان به پاکستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت امور خارجه افغانستان در پیوند به تخطی‌های مرزی از سوی پاکستان هشدار داد و اعلام کرد اگر پاکستان این تخطی‌ها را پایان ندهد حکومت با مراجعه به آرای مردم دست به اقدام خواهد زد.

احمد شکیب مستغنی سخنگو و ریس اطلاعات عامه وزارت امور خارجه افغانستان در نشست خبری که چهارشنبه 5 آوریل برگزار شد به پاکستان به دلیل تخطی‌های نظامیان پاکستانی در خط دیورند هشدار داد.

براساس خبرنامه وزارت امور خارجه افغانستان شکیب مستغنی سخنگوی وزارت امور خارجه گفت، "دولت افغانستان در گام نخست تلاش‌هایی را از راه دپلماتیک به خاطر پایان‌یافتن تخطی‌های پاکستان و جلوگیری از اقدامات یک‌جانبه آن کشور برگزیده بود که متاسفانه تا به امروز شاهد پیش‌رفت در این عرصه از طرف پاکستان نبودهایم، تا زمانی که ثبات در افغانستان و آررامش و امنیت به خصوص در مناطق دوسوی خط دیورند تامین نشود، فرصتی برای اتخاذ هرگونه تصمیم در باره آن فراهم نمی‌شود".

وی افزود حالا در مناطقی که در امتداد این خط موقعیت دارند، فضا کاملا نظامی است و این فضای نظامی به خاطر اقدامات اخیر و تخطی‌هایی که از سوی پاکستان صورت گرفته، در آن‌جا حاکم شده‌است.

سخن‌گوی وزارت خارجه این را هم گفت که دولت تمامی تخطی‌ها را ثبت و به سازمان ملل متحد شکایت کرده که تخطی‌های یادشده نقض آشکار منشور سازمان ملل متحد محسوب می‌شود و ممکن است منجر به صدور قطع‌نامه سازمان ملل متحد علیه پاکستان شود.

این در حالی‌ست که چندی پیش عبداللطیف پدرام عضو پارلمان افغانستان بحث خط دیورند را بالا گرفت و خواهان به رسمیت‌ شناختن این خط به عنوان مرز رسمی میان افغانستان و پاکستان شد که این اظهارات وی با اعتراض شمار زیادی از نماینده‌گان مجلس و فعالان مدنی رو به رو شد.