.
.
.

عبداللطیف پدرام: رئیس مجلس سنای افغانستان ریگشاران بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عبداللطیف پدرام نماینده ولایت بدخشان که به خاطر به رسمیت شناختن خط مرزی میان افغانستان و پاکستان به شدت مورد انتقاد نمایندگان مجلس و رئیس سنای کشورش قرار گرفته بود، در واکنش به گفته‌ عبدالهادی مسلمیار، رئیس مجلس سنای افغانستان او را "ریگشاران" (راننده سه چرخه) توصیف کرد.

پدرام گفت "عبدالهادی مسلمیار با انتخاب مردم نه، بلکه بر اساس معاملات سیاسی به مجلس سنا راه یافته و حق ندارد در اموری که به آن آگاهی ندارد حرف بزند" .

عبدالطیف پدرام نماینده بدخشان چندی قبل اعلام کرد که خط دیورند مرز رسمی میان افغانستان و پاکستان است و دولت افغانستان باید آنرا به رسمیت بشناسد.

به گزارش افغان نیوز عبدالطیف پدرام گفته است که "مسلمیار ریگشارانی (راننده سه چرخه) است که در جلال آباد مشغول ریگشارانی بوده است و امروز بر اساس رابطه دوستی با یکی از رهبران جهادی به مجلس راه یافته است و از تاریخ نفع و ضرر مردم افغانستان هیچ خبری ندارد، من اصلا مسلمیار را نمی شناسم و او را انکار اعلام می نمایم ".

اظهارات قبلی پدرام درباره مرز افغانستان و پاکستان با واکنش‌های گسترده نمایندگان افغانستان مواجه شد و تا جایی که نمایندگانی خواستار اخراج او از مجلس شدند.

در پی اظهارات پدرام، عبدالهادی مسلمیار ریس مجلس سنا افغانستان روز دوشنبه 3 آوریل گفته بود که "خط دیورند، یک خط فرضی است و به رسمیت شناخته شدن این خط همچون مرز رسمی، برای مردمان کشور پذیرفتنی نخواهد بود، بلکه آنسوی دیورند ساحه و ملک ما است، هرکس که دراین باره نظر ودیدگاه دارد این خیال، مهال و جنون است."

با این همه عبداللطیف پدرام با ذکر این مطلب که "خط دیورند را عبدالرحمان خان پادشاه اسبق افغانستان به رسمیت شناخته و از گذشته‌ها این خط مورد تایید مردم افغانستان بوده است"، افزوده بود "مسلمیار دولت عبدالرحمان را قهرمان ملی و خط دیورند را خیانت اعلام کرده است که این یک ادعای احمقانه پنداشته می‌شود."

خط مرزی دیورند در زمان حکمرانی امیر عبدالرحمن خان در افغانستان (1880–1901)، طی معاهده‌ای پیش از استقلال پاکستان با هند که تحت استعمار بریتانیا بود تعیین شد. اما بعد از به وجود آمدن کشور پاکستان، حکومت وقت افغانستان، این خط را به رسمیت نشناخت و هنوز بین دو کشور افغانستان و پاکستان بر سر مسایل مرزی (خط دیورند) اختلافاتی وجود دارد که گاهی باعث بروز مشکلات جدی بین دو کشور می‌شود.