.
.
.

رئیس جمهور افغانستان با گورنر جنرال آسترالیا دیدار کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دوشنبه 3 آوریل پیتر کاسگروف گورنر جنرال (فرماندار کل) آسترالیا از محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان طی یک مراسمی که در آن بیرق افغانستان بلند گردید، سرودهای ملی دو کشور نواخته شد و 21 فیر توپ به رسم احترام شلیک گردید، خوش آمدید گفت.

به اساس گزارش دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری، پس از معاینه قطعه تشریفات و معرفی هیات‌های عالی رتبۀ دو کشور و همچنان امضا در کتاب خاطرات، رئیس جمهور غنی و پیتر کاسگروف گورنر جنرال آسترالیا در ملاقات‌شان در رابطه به تحکیم و گسترش روابط دو کشور و همکاری‌های اقتصادی بحث و تبادل نظر کردند.

گورنر جنرال آسترالیا، از محمد اشرف غنی من‌حیث اولین رئیس جمهور افغانستان که به آسترالیا سفر رسمی کرده است، تشکر کرد و از سفر سال گذشته‌اش به افغانستان یادآوری نمود. وی با اشاره به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، گفت که "در راستای مبارزه با تروریزم، با حکومت و مردم افغانستان همکار خواهیم بود."

پیتر کاسگروف با اشاره به اوضاع افغانستان، گفت که "نسبت به گذشته زندگی مردم بهتر شده، در زمینه تحصیل، کار و نقش زنان تحولات خوبی به میان آمده است و همچنان تعداد زیادی از اطفال به مکتب می‌روند"، وی در ادامه افزود "افغان‌ها می‌خواهند که سطح زندگی‌شان بلند شود و آسترالیا به هرگونه همکاری در این راستا آماده است."

در مقابل ریس جمهور افغانستان از کمک های آسترالیا به افغانستان در جریان سال‌های گذشته قدردانی کرد و از "42 سرباز آسترالیایی که در مبارزه با تروریزم در افغانستان جان‌های‌شان را از دست داده‌اند"، یادآوری کرد.

غنی با اشاره به جنگ در کشورش گفت که "افغانستان در خط مقدم مبارزه علیه تروریزم قرار دارد. وی خاطرنشان کرد که برای امنیت منطقه و جهان به مبارزه مشترک کشورهای منطقه و جهان نیاز است."

محمد اشرف غنی با اشاره به نقش زنان افغان در نهادهای ملکی و نظامی کشور، گفت، "در ادارات مختلف دولتی نقش زنان افزایش یافته است و هم اکنون زنان در کابینه، سفارت‌های افغانستان و دیگر ادارات ملکی و نظامی نقش قابل ملاحظه دارند و تعداد و نقش آنان در آینده نیز بیشتر خواهد شد."

بیشترین بازدید موضوعات مهم