.
.
.

درخواست اخراج نماینده بدخشان از پارلمان به دنبال پذیرفتن خط مرزی افغانستان و پاکستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بعضی از اعضای ولسی جرگه (پارلمان) افغانستان دوشنبه 3 آوریل خواهان اخراج عبداللطیف پدرام نماینده بدخشان از پارلمان این کشور شدند.

عبداللطیف پدرام روز شنبه 1 آوریل اعلام کرد که "خط دیورند" را همچون مرز رسمی افغانستان و پاکستان می‌شناسد، وی گفت "افغانستان باید از ادعاهای غیرقانونی دست بکشد، ناامنی‌ها و مشکلات دیگر افغانستان برخاسته از تنش‌ها بر سر همین مرز است و حکومت باید به این تنش‌ها پایان دهد."

اظهارات این نماینده خشم شماری از وکلا را برانگیخت، برخی از وکلا تأکید کردند که تصمیم درباره خط دیورند باید به مردم داده‌ شود و این از طریق برگزاری لویه جرگه حل می‌شود. همچنان سرپرست وزارت امور سرحدات و قبایل می‌گوید که تصمیم خط دیورند را باید مردم هر دو طرف دیورند بگیرند.

به گزارش دری نیوز رئیس مجلس سنا گفته است که خط دیورند، یک خط فرضی است و به رسمیت شناخته شدن این خط برای مردم کشور افغانستان پذیرفتنی نخواهد بود.

موافقت‌نامه خط دیورند در دوره عبدالرحمان خان پادشاه اسبق این کشور میان افغانستان و نماینده هند بریتانیایی به امضا رسید و پس از آن نیز چندین پادشاه دیگر در این باره سندهایی را امضاء کردند، اما پس از ایجاد پاکستان اختلاف‌ها در باره این خط بالا گرفت.