.
.
.

شبه‌نظامیان داعش لباس پزشکان به تن به بزرگترین بیمارستان نظامی کابل حمله کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مسئولان و شاهدان عینی گفتند شبه‌نظامیانی که لباس‌های پزشکان را به تن داشتند، چهارشنبه 8 مارس به بزرگترین بیمارستان نظامی در کابل پایتخت افغانستان حمله کرده و برای چند ساعت با نیروهای امنیتی در داخل ساختمان بیمارستان درگیر شدند. این بیمارستان نزدیک سفارت آمریکا واقع است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مسئولیت این حمله را گروه دولت اسلامی موسوم به داعش بر عهده گرفت.

یک مسئول امنیتی افغان گفت که حمله سپیده دم چهارشنبه با انفجاری انتحاری آغاز شد که در پشتی ساختمان بیمارستان 400 تخته خوابه سردار محمد داوود خان را هدف قرار داد. این بیمارستان 400 تخته خوابه است. بنا بر این گزارش، سه تن از مهاجمان مسلح که مسلسل و نارنج در دست داشتند، وارد ساختمان بیمارستان شدند.

مقام‌های مسئول گفتند مهاجمان که لباس پزشکان را به تن داشتند، در طبقه‌های بالایی ساختمان موضع گرفتند و با واحدهای نیروهای ویژه که به محل حمله اعزام شده بودند، درگیر شدند.

نیروهای امنیتی منطقه اطراف بیمارستان واقع در نزدیکی یک چهار راه پر ازدحام را محاصره کردند. هنگام درگیری، صدای انفجار دیگری از داخل بیمارستان شنیده شد.

دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در این باره گفت: «نیروهای ما در محل حضور دارند و درگیری‌ها بسیار شدید است».

او یادآور شد که یکی از مهاجمان کشته شد و دو تن دیگر همچنان در ساختمان سنگر گرفته‌اند. همچنین یکی از نیروهای امنیتی کشته و سه تن دیگر زخمی شدند.

سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان هم گفت که دستکم 2 کشته و 12 زخمی در نتیجه درگیری‌ها، به بیمارستان‌های دیگر منتقل شدند.

اشرف عبدالغنی رئیس جمهوری افغانستان در سخنانی که به مناسبت روز جهانی زن ایراد کرد گفت: «اکنون حمله‌ای به یکی از بیمارستان‌ها در جریان است، اقدامی که همه ارزش‌های بشری را لگدمال می‌کند».

او افزود: «در همه ادیان، بیمارستان‌ها اماکنی مصورن از حملات به شمار می‌آید. این حمله در حقیقت همه افغانستان را هدف قرار داده است».

نیروی پشتیبانی قاطع که پیمان ناتو آن را رهبری می‌کند اعلام کرد که نیروهای خود را برای کمک به طرف‌های امنیتی گسیل کرده است.

یکی از کارکنان بیمارستان هم گفت مهاجمی را مشاهده کرده که لباس پزشک به تن دارد و با ورود به بیمارستان، دستکم دو تن را کشت؛ یکی از آن‌ها بیمار بود و دیگری از کارکنان بیمارستان.

او افزود که صدای شلیک آتش از بخش‎های دیگر بیمارستان شنیده شده که در آن نظامیان مجروح از سراسر افغانستان درمان می‌شوند.

یک هفته پیش هم ده‌ها تن در حمله شبه‌نظامیان گروه طالبان به مرکز پلیس و دفتر سازمان اطلاعات در کابل کشته شده بودند.