سازمان ملل نام رهبر جدید طالبان را به فهرست تحریم‌ها افزود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

شورای امنیت ملی افغانستان روز دوشنبه 27 فوریه گفته است که برای درج نام هبت‌الله آخندزاده، رهبر گروه طالبان در فهرست تحریم‌های سازمان ملل، سرگرم گردآوری اطلاعات درباره او است.

به گزارش خبرگزاری جمهور، تواب غورزنگ، سخنگوی شورای امنیت افغانستان گفته است که این اقدام شامل حال مجموعه‌ای دیگر از رهبران گروه طالبان نیز می‌شود.

غورزنگ گفت:«هبت الله آخندزاده و آن عده از رهبران طالبان که شورای امنیت ملی افغانستان خواستار درج اسامی آن‌ها در فهرست تحریم‌های سازمان ملل است، تهدیدی برای امنیت ملی افغانستان و امنیت بین‌الملل شمرده می‌شوند».

سخنگوی شورای امنیت افغانستان، افزود که این موضوع پیش از این در صحبت‌های شفاهی رئیس جمهوری با مقام‌های سازمان ملل مطرح شده، اما به‌زودی این موضوع به صورت رسمی با شورای امنیت این سازمان مطرح خواهد شد.

اقدام حکومت افغانستان برای آغاز روند ثبت رهبران گروه طالبان در فهرست تحریم‌های سازمان ملل، که به "فهرست سیاه" نیز معروف است، بیانگر آن است که تلاش‌های مقام‌های افغان برای تحقق برنامه صلح با گروه طالبان به نتیجه ملموسی نرسیده است.

ثبت اسامی رهبران این گروه در فهرست تحریم‌های سازمان ملل می‌تواند فشارها را بر این گروه افزایش دهد، دارایی آن‌ها را مسدود و رفت و آمد آن‌ها را محدود کند. مقام‌های افغان بارها گفته‌اند که رهبران طالبان در پاکستان به سر می‌برند، اما دولت پاکستان این ادعا را رد کرده است.

سخنگوی شورای امنیت ملی در حالی این موضوع را عنوان کرده است که یازده روز پیش «کمیته 1988» شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرد که نام قاری احمدالله، رئیس پیشین استخبارات گروه طالبان از فهرست تحریم‌های این کمیته حذف شده است.

در اطلاعیه‎ای که از سوی این کمیته در این مورد منتشر شده، دلیل حذف نام این مقام ارشد گروه طالبان توضیحی ارائه نشده، اما سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان گفت که قاری احمدالله ده سال پیش در یک حمله هوایی نیروهای بین‌المللی در شرق افغانستان کشته شده بود.

غورزنگ افزوده که چند ماه پیش کمیته 1988 شورای امنیت، که مسئول نظارت از تحریم‌ها علیه رهبران و فرماندهان گروه طالبان است، فهرست اسامی 12 نفر از سران گروه طالبان را به دولت افغانستان ارائه کرد و خواستار توضیح درباره وضعیت آن‌ها شد.

به گفته او، دولت افغانستان بررسی همه‌جانبه ای درباره این افراد انجام داد و در نهایت به شورای امنیت اطلاع داد که ده نفر از این افراد و از جمله قاری احمدالله دیگر زنده نیستند.

سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان گفته است که شورای امنیت سازمان ملل اسامی چهار نفر از این افراد را از فهرست تحریم‌های خود حذف کرد، اما او اسم سه تن دیگر آن‌ها را ذکر نکرد و در اطلاعیه شورای امنیت هم نیامده است.
این در حالی است که برخی رسانه‌ها از زنده بودن قاری احمدالله خبر داده‌اند. از جمله مجیب مشعل، خبرنگار افغان در مطلب مفصلی براساس

گفت‌وگوهایی با بستگان قاری احمدالله به نشریه امریکایی هارپر گزارش داد که رئیس سابق دستگاه اطلاعات طالبان زنده است.

مشعل در فبروری 2014 از قول مولوی نعیم، برادر قاری احمدالله، نوشته که این مقام پیشین امارت طالبان در یک مدرسه دینی در پاکستان مشغول تدریس است و با او از طریق تلفن ارتباط دارد.

با وجود این، غورزنگ تاکید دارد که قاری احمدالله دیگر زنده نیست، چرا که به گفته او، هم گزارش‌های اطلاعاتی دولت افغانستان بیانگر کشته شدن او در ده سال پیش است و هم بررسی‌های شورای امنیت سازمان ملل به همین نتیجه رسیده است.

در زمانی که بخش اعظم خاک افغانستان تحت کنترل گروه طالبان بود، قاری احمدالله از افراد کلیدی این گروه بود و پس از سقوط ولایت بامیان به دست این گروه، او مدتی مسئولیت سیاسی و نظامی مناطق مرکزی را به عهده داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید