طرح ترکیه برای نفوذ در اتحادیه اروپا به وسیله «کباب»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آتیله منافشا رئیس اتاق بازرگانی استان آدانا در جنوب ترکیه اعلام کرد که زمینه سازی‌ها برای ارائه درخواست ثبت اختراع «آدانا کباب» به نام این استان در اتحادیه اروپا، به پایان رسیده تا بتوان به طور رسمی این وعده غذای ترکیه‌ای را در کشورهای قاره اروپا، تبلیغ کرد.

منافشا در مصاحبه با خبرگزاری اخلاص ترکیه گفته است: «این طرح زمانی به ذهن ما رسید که مشاهده کردیم آدانا کباب توسط یک شرکت خارجی، در یکی از نمایشگاه‌های مواد غذایی در آلمان عرضه شده است. این باعث شد مدیریت اتاق بازرگانی آدانا به فکر ثبت اختراع این غذا برای حفظ هویت ترکیه‌ای آن باشد».

او ادامه داد که اتاق بازرگانی آدانا، پس از اطمینان از این‌که رستوران‌ها و مغازه‌های عرضه مواد غذایی که آدانا کباب هم ارائه می‌دهند، تمام شرایط و قواعد را در تهیه این وعده غذایی رعایت می‌کنند، به آن‌ها پروانه فعالیت داد تا کیفیت «آدانا کباب» حفظ شود.

اتاق بازرگانی ادانا، با دشواری‌های بسیاری برای دادن پروانه کیفیت با نام «آدانا کباب» به بسیاری از رستوران‌های فعال در اتحادیه اروپا مواجه شد زیرا این وعده غذایی ترکیه‌ای و نام مشهورش، در پرونده‌های اتحادیه ثبت نشده است.

خبرنگاری که این گفت‌وگو را انجام داده، به شوخی به منافشا گفت: «به نظر می‌رسد کباب ترکیه پیش از خود ترکیه وارد اتحادیه اروپا خواهد شد»؛ رئیس اتاق بازرگانی آدانا هم در پاسخ گفت: «عضویت در اتحادیه اروپا همچنان خواسته ترکیه است و ثبت مواد غذایی و محصولات ترکیه گام مهمی است و به آن افتخار می‌کنیم».

آشپزی ترکیه و غذاهای مخصوص این کشور، یکی از مواردی است که سالانه باعث جذب میلیون‌ها گردشگر خارجی به این کشور می‌شود تا جایی که شهرت غذاهای ترکیه به بسیاری از کشورهای جهان رسیده و رستوران‌های ترک هم در اروپا، آسیا و دیگر مناطق، حضوری قوی دارند.

«آدانا کباب» یکی از وعده‌های غذایی است که همچنان روش سنتی خود را در تهیه حفظ کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم