افغانستان لیست 32 مرکز آموزش گروه‌های تروریستی را به پاکستان داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه افغانستان به تازگی اعلام کرد که فهرست 32 مرکز آموزشی شبکه های حقانی و طالبان را به پاکستان داده است.

بر اساس اعلامیه‌ای که امروز دو شنبه 20 فوریه از سوی وزارت خارجه افغانستان نشر شده آمده که این فهرست به سفیر پاکستان در کابل داده شده است.

در خبرنامه آمده است که 32 مرکز آموزشی شبکه حقانی و طالبان در پاکستان فعالیت دارند که از آنجا برنامه های تروریستی بالای افغانستان طرح می شود.

به گزارش بخدی، در این نامه که گفته می شود امروز توسط سفیر افغانستان در اسلام آباد به مقام های پاکستانی تسلیم داده شده از این کشور خواسته شده که علیه این مراکز اقدامات جدی را انجام بدهد.

هر چند این برای اولین بار نیست که افغانستان از پاکستان می خواهد که با مراکز تربیوی تروریستی در خاک خودشان اقدام کنند اما اخیرا روابط سیاسی افغانستان و پاکستان بعد از حمله انتحاری در زیارتگاه صفی ها در پاکستان تیره شده است.

پاکستان بعد از حمله انتحاری زیارتگاه صوفی ها که گفته می شود دستکم 70 تن در آن کشته و ده ها تن دیگر زخمی شده اند، از افغانستان خواست که 76 تروریست پنهان شده در افغانستان را به پاکستان تسلیم کنند، مقام ها اما این ادعا های پاکستان را رد کردند.
در همین حال در اعلامیه آمده است که نام 85 نفر از مقام ارشد طالبان و سایر گروه‌ های "تروریستی" به شمول شبکه حقانی به پاکستان داده شده است تا برای دستگیری آنان اقدام کند.

وزارت خارجه گفته که پاسخ ابتدائی مقام‌ های پاکستان در برابر این فهرست، صبح امروز مثبت بوده و کابل امیدوار است که در خصوص آن اقدامات عملی صورت گیرد.

در این خبرنامه آمده که دولت فغانستان آرزو دارد که با حکومت پاکستان به طور مشترک، مخصوصاً در ساختار گروه هماهنگی چهارجانبه، در مورد فهرست و نگرانی‌های هردو طرف مسوولانه اقدام و بحث نماید.

در خبرنامه همچنان آمده است در صورتی ‌که خشونت‌ ها علیه مردم ما ادامه پیدا کند، حکومت افغانستان به تلاش‌های خود در خصوص تعذیرات بیشتر علیه همه گروه‌ های تروریستی و حامیان شان از طریق میکانیزم‌ های بین ‌المللی، مخصوصاً سازمان ملل متحد، اقدام خواهد کرد.

گفته می شود که این مشخصات شامل آدرس محل زندگی که بیشتر در شهر های کویته، کراچی و پشاور پاکستان موقعیت دارد، می باشد.

بعد از حمله انتحاری در زیارتگاه صوفی ها در سند پاکستان، این کشور مرز تورخم را بست، مناطق مرزی افغانستان را مرد حملات راکتی قرار داد و ده ها مهاجر افغانی در خاک خود را بازداشت کرده است.

قبل از حمله انتحاری در زیارتگاه صوفی ها داعش مسوولیت انفجار را برعهده گرفته‌، اما پاکستان ادعا دارد که عاملان این حمله در افغانستان پنهان شده‌ اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید