دولت افغانستان کنترل ۱۵ درصد از مناطق را از دست داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت افغانستان در سال گذشته میلادی کنترل ۱۵ درصد از مناطق این کشور را از دست داده است و با کاهش شمار نیروهای آمریکایی و خارجی در این کشور، شورشیان طالبان بر این نواحی مسلط شده‌اند.

بر اساس گزارش نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان، که در سایت آمریکایی Free Beacon منتشر شده، وضعیت امنیتی افغانستان در سه ماهه آخر سال ۲۰۱۶ بهبود نیافته است.

به نوشته این گزارش، «شمار نیروهای امنیتی دولت افغانستان در حال کاهش است، در حالیکه تلفات این نیروها افزایش یافته و مناطق بیشتری به کنترل شورشیان طالبان در‌آمده است».

بر اساس آمار منتشره از سوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون)، از نوامبر ۲۰۱۵ تا نوامبر ۲۰۱۶، دولت افغانستان کنترل ۱۵ درصد از شهرستان‌های این کشور را از دست داده است. افغانستان ۴۰۷ شهرستان دارد که فقط ۵۷ درصد آنها کاملا در اختیار دولت مرکزی هستند.

این گزارش ارزیابی ناامید کننده ای از وضعیت امنیتی افغانستان می‌دهد، که با وجود صرف میلیاردها دلار هنوز ناپایدار است.

جنگ افغانستان طولانی‌ترین جنگ آمریکا به حساب می‌آید که از سال ۲۰۰۱ تا کنون ادامه دارد. باراک اوباما، رییس جمهوری سابق آمریکا سال گذشته مجبور شد تا شمار نیروهای آمریکایی در این کشور را به ۸۴۰۰ نفر کاهش دهد، که عمدتا برای آموزش نیروهای افغان در این کشور باقی مانده‌اند.

ارتش افغانستان در سال گذشته ۱۱۰۰ نفر، و نیروهای پلیس این کشور ۸۴۵ نفر از پرسنل خود را از دست داده است. در همین مدت تلفات این نیروها ۱۸۵۰۰ نفر گزارش شده است.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا هفته گذشته در تماس تلفنی با اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان وعده داد شمار نیروهای آمریکایی در این کشور را افزایش دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید