حزب اسلامی افغانستان: تامین امنیت «گلبدین حکمتیار» با دولت است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نادر افغان، سخنگوی حزب اسلامی افغانستان با بیان اینکه دولت، مسئولیت تامین امنیت «گلبدین حکمتیار» رهبر این حزب را به عهده دارد ، ‌گفت:‌ بر همین اساس هزینه های آموزش 500 محافظ حکمتیار را نیز دولت پرداخت می کند.

وی اظهار داشت که محافظان از طرف حزب اسلامی معرفی می شوند، اما به صورت رسمی جذب نیروهای پلیس شده و با هزینه و مسئولیت دولت آموزش داده می شوند.

به گزارش خبرگزاری افغان ایرکا، سخنگوی حزب اسلامی افغانستان گفت: حقوق محافظان حکمتیار در آینده نیز به عنوان نیروی پلیس توسط دولت افغانستان پرداخت خواهد شد.

روز گذشته برخی از رسانه های داخلی اعلام کردند که محافظان گلبدین حکمتیار در «کمپ شمشه تو» در پاکستان آموزش می بینند، اما سخنگوی حزب اسلامی این گزارش ها را رد کرد و آن را شایعه دانست.

امین کریم، رئیس هیأت گفت و گوهای صلح حزب اسلامی با دولت دو روز پیش گفته بود که حکمتیار در هفته های آینده به کابل خواهد آمد.

اجرای موفقیت آمیز توافق نامه صلح دولت با حزب اسلامی برای دولت وحدت ملی بااهمیت خواهد بود زیرا شکست این گفت و گوها بر مذاکرات صلح افغانستان تاثیر منفی خواهد گذاشت.

در حال حاضر تلاش های برای آزادی زندانیان حزب اسلامی نیز ادامه دارد و فهرست 480 زندانی این حزب از جمله دو هزار زندانی به دولت سپرده شده تا هویت آنان تشخیص و از زندان رها شوند.

حزب اسلامی و دولت میزان امسال توافقنامه صلح را امضا کردند که به موجب آن دولت وحدت ملی متعهد شده است زندانیان این حزب را در صورتی که مرتکب جرائم جنایی نشده باشند و دعوای حق الناس علیه آنها وجود نداشته باشد، به عنوان زندانیان سیاسی به رسمیت بشناسد و آنان را آزاد کند.

گفتنی است که حزب اسلامی افغانستان به رهبری حکمتیار با دولت افغانستان وارد مذاکرات صلح شده هم اکنون در حال گفت وگو با مقامات کابل برای پایان دادن به جنگ داخلی چند دهه این کشور است. حکمتیار پیشتر با طالبان همپیمان شده بود و علیه نیروهای آمریکایی می جنگید اما به تدریح و با خروج بخشی از نیروهای آمریکایی او به صلح با دولت روی آورد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید