۲۷ کودک افغان بر اثر سرما و یخبندان در ولایت جوزجان جان باختند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع خبری از مرگ ۲۷ کودک در نتیجه برف باری و سرمای شدید در ولایت جوزجان خبر دادند, همه جان باختگان کودکان زیر پنج سال بودند ،همه ساله بارش برف و برفکوچ در افغانستان قربانی می‌گیرد.

مقام‌های افغانستان در ولایت جوزجان در شمال افغانستان می گویند در اثر بارش سنگین برف و سرمای یخبندان ۲۷ کودک در یک ولسوالی دورافتاده این ولایت جان خود را از دست دادند.

به گزارش سایت «احیا نیوز» سن اغلب این کودکان جان باخته زیر پنج سال بوده استد.

مقام‌های افغانستان می گویند بارش حدود ۵۰ سانتی‌متر برف راه‌های مواصلاتی ولسوالی درزآب ولایت جوزجان را به مرکز و ولسوالی‌های همجوار مسدود کرده و سرمای هوا نیز به منفی ۱۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رحمت الله حشر، ولسوال درزآب در تماس با این خبرگزاری گفت: «متاسفانه ۲۷ کودک در نتیجه برف‌باری سنگین و هوای یخبندان وفات نموده اند.» او افزود که این کودکان در دو سه روز اخیر جان داده اند.

ولسوال درزآب افزود که همه قربانیان زیر پنج سال سن داشته اند و از آنجایی که راه‌ها مسدود است، مردم نمی‌توانند خود را به تاسیسات صحی برسانند و احتمال دارد تلفات افزایش یابد.

رضا غفوری، سخنگوی والی جوزجان شمار تلفات را تایید کرد و گفت که کمیته اضطراری به این منطقه کمک‌رسانی خواهد کرد.

همه ساله بارش برف و برفکوچ در افغانستان قربانی می‌گیرد. دلیل اصلی آن وقوع برفکوچ، نبود امکانات برای پاک کردن برف راه‌ها و عدم دسترسی مردم به کلنیک و شفاخانه است.

در سال ۲۰۱۵ وقوع برفکوچ جان حدود ۳۰۰ تن را در افغانستان گرفت که اکثر این تلفات در ولایت کوهستانی پنجشیر در شمال کابل بود.

به دلیل نبود تجهیزات کافی و مدرن، تلاش‌های نجات نیز برای فاجعه زدگان در افغانستان با موانع مواجه می‌شود. از جانب دیگر، وضعیت خراب راه‌های مواصلاتی نیز کمک‌رسانی و عملیات نجات را دشوار می‌سازد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید