تحقیق مشترک ناتو، افغانستان و امارات درباره انفجار مهمانخانه قندهار

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ریاست امنیت ملی افغانستان روز سه شنبه 17 ژانویه 2017 اعلام کرد، بر اساس حکم رییس جمهوری هیات سه جانبه‌ مشترکی از کارشناسان امنیتی از سوی افغانستان، امارات متحده عربی و نیروهای ناتو در باره انفجار مهمانخانه قندهار، تشکیل شد.

در خبرنامه امنیت ملی افغانستان آمده است که بر اساس اطلاعات اولیه نیروهای امنیتی، انفجار در داخل مهمان خانه ولایت قندهار در بیرون از این کشور طراحی شده است.

امنیت ملی در حالی از تحقیق اولیه صحبت می کند که هفته گذشته مواد انفجاری در زیر صندلی های مهمان خانه ولایت قندهار جاسازی شده بود که در آن شماری از افرد سر شناس کشته و زخمی شدند. بعد از این انفجار عبدالرازق قوماندان امنیه ولایت قندهار اعلام کرد که این انفجار توسط آی اس آی انجام شده است.

به گزارش خبرگزاری بخدی، ریاست امنیت ملی افغانستان در بیانیه نوشته است که برنامه ‌ریزی این انفجار در یکی از مراکز آموزش افراد انتحاری تحت نام مدرسه "مولوی احمد قندهاری" در مسیر شهر کویته پاکستان صورت گرفته است.

گفتنی است که در انفجاری که روز سه شنبه هفته گذشته در مهمانخانه والی قندهار رخ داد، 5 دیپلومات امارات، یک دیپلومات افغان و هاشم کرزی تاجر ملی به همراه 13 نفر دیگر کشته شدند.

در این رویداد همچنان والی ولایت قندهار و سفیر امارت متحده عربی به شمول 14 تن دیگر زخمی شده اند.

قبل از این ارگ ریاست جمهوری نیز گفته بود که عاملان انفجار مهمان خانه ولایت قندهار در پاکستان هستند و آنان به صورت ازادانه در پاکستان گشت و گذار می کند و حکومت پاکستان هیچ اقدامی علیه آنان تا هنوز نکرده است.

در همین حال ریاست امنیت ملی کشور وعده کرده است که دریافت‌ های این تحقیق را با مردم افغانستان و جهان شریک خواهد کرد تا جهانیان بدانند که مرکز تروریست و تروریست پروری کدام کشور است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید