قاسمیار: صلح در افغانستان نیاز به اجماع ملی و بین المللی دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

محمد اسماعیل قاسمیار؛ مسوول روابط بین المللی شورای عالی صلح افغانستان گفته است که پروسه صلح درهماهنگی با حکومت وحدت ملی و پشتبانی ملت و جامعه جهانی ثمربخش خواهد بود.

آقای قاسمیار گفت:« شورای عالی صلح با کسب تجربیات از چند سال گذشته، به تازگی استراتیژی ملی صلح را تدوین کرده است که در آن شاخصه های مهم از جمله ضرورت یک اجماع ملی و نقش برجسته زنان در این پروسه تسجیل شده است».

به گزارش خبر گزاری آوا، مسوول روابط بین المللی شورای عالی صلح افزود:«صلح یک مسئله ملی می باشد بنا بر این حمایت دولت و ملت همچنین همکاریهای بین المللی به خصوص کشورهای که به نحوی در قضایایی کشور دخیل هستند از این پروسه یک ضرورت جدی است».

قاسمیار اظهار داشت که تا زمانیکه این هماهنگی بوجود نیاید نه مخالفین تن به صلح می دهند و نه هم حرکت غیر منسجم و پراکنده شورای عالی صلح و حکومت به نتیجه می رسد.

به گفته وی ، شورای عالی صلح زمانی می تواند درعملکرد خود موفق باشد که از موضع قوی مردمی برخوردار باشد و به این حالت رقت بار و نا هماهنگی خاتمه داده شود.

قاسمیار تصریح کرد:« یکی از اهداف عمده‌ی که در استراتیژی ملی صلح گنجانده شده است نهادینه کردن فرهنگ همپذیری و جاگزین کردن صلح بجای پرخاشگری می باشد.

قاسمیار تاکید کرد: برای اینکه این استراتیژی درست عملی شود در قدم اول باید تشتت و چند گونه اندیشدن از میان سران حکومت برداشته شود زیرا افراد موثر در صلح سران حکومتی می باشند».

با وجود اینکه گفته می شود نقش شورای عالی صلح تا کنون گنگ بوده و فعالیت های چند ساله آن نتیجه ملموسی در پی نداشته است، اما قاسمیار می گوید: آوردن صلح عادلانه، جامع و پایدار یکشبه به دست نمی آید و شورای عالی صلح هم در گذشته کار کرده و هم در حال حاضر و بعد از این نیز در این راستا از هیچ تلاش دریغ نخواهد کرد.

به گفته وی، اگر شورای عالی صلح تا کنون دست آورد چشم گیری نداشته است یگانه دلیلش نبود اجماع ملی و اتفاق نظر میان سران حکومت بوده است.

از طرفی هم به گفته او، شورای عالی صلح می خواهد با حمایت مردم و دولت حقانیت خود را ثابت کند تا از موضع مشروع و حقانیت تثبیت شده بر مخالفین غلبه کند در غیر آن صورت صلح پایدار بوجود نخواهد آمد.

او به تماسهای مخفی بعضی از سران حکومت با مخالفین مسلح نیز اشاره کردو گفت: این تماسها نه به ضرر صلح و نه هم مداخله در کار شورای عالی صلح است بلکه این تماسها بیشتر می تواند زمینه را مساعد کند.

او در دامه گفت: در حال حاضر دولت برای اجماع بین المللی و شورای عالی صلح نیز برای یک اجماع ملی برای آوردن صلح پایدار درتلاشند.

درهمین حال «فضل الرحمان اوریا» کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با آوا گفت: در این اواخر گامهای در راستای آوردن صلح برداشته شده که خالی از فایده نبوده است.

آقای اوریا یکی از دست آوردهای اخیر را تفاهم دولت با رهبر حزب اسلامی عنوان کرد و گفت: هر چند گلبدین حکمتیار لشکرعظیم نظامی ندارد اما یک لشکر عظیم سیاسی اجتماعی و فرهنگی را پشت سر خود دارد که با آمدن او، درعرصه های سیاسی، اجتماعی فرهنگی و حتی مدنی تغییرات ژرفی به تدریج و گام بگام رونما خواهد شد.

آقای اوریا همچنین گفت: با در نظر داشت ظرفیت های که در درون دولت وجود دارد بعد از تغییر ساختار شورای عالی صلح، روند صلح را می توان مثبت ارزیابی کرد.

او سیاست های حکومت وحدت ملی را در بازیهای منطقه‌ای مثبت ارزیابی کرده و می گوید: اگر حکومت در هماهنگی کامل با شورای عالی صلح در راستای آوردن صلح حرکت کند در دراز مدت نتیجه خوبی به دست خواهد آمد.

اما او در عین حال تاکید کرد که به دلیل اینکه صلح یک پروسه طولانی مدت استدر کوتاه مدت تغییرات چشمگیری رونما نخواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید